Cena Věry Jirousové 2016

Josef Ledvina zprávy prosinec 2016

Praha – Cenu Věry Jirousové za uměleckou kritiku získal ředitel centra současného umění Futura Michal Novotný. V kategorii začínajících kritiků byla oceněna absolventka magisterského studia Teorie a dějiny moderního a současného umění na UMPRUM Tereza Hrušková.

Laureáty vybrala odborná porota ve složení kritik a kurátor Jiří Ptáček, malířka Lenka Vítková, hudební kritik a redaktor Radia Wave Pavel Klusák, kritička a kurátorka pražské galerie Tranzitdisplay Tereza Stejskalová a František Zachoval jakožto zástupce Českých center, která jsou partnerem soutěže. Zatímco u etablovaných kritiků hodnotí porotci jeho dosavadní kritickou práci, u začínajících posuzují konkrétní zaslané texty, jedno, zda publikované, nebo napsané pro účely soutěže. V případě Hruškové šlo o recenzi výstavy Preliminary Sadness publikovanou na portále Kulturissimo (již shodou okolností kurátoroval druhý letošní laureát Michal Novotný).

Novotný vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě a na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Své kritiky uveřejňuje především na portálu Artalk.cz a ve čtrnáctideníku A2, příležitostně pak i v Art+Antiques. Letos v dubnu jej portál Artsy.net zařadil mezi dvacet nejvlivnějších mladých kurátorů v Evropě. Recenzi výstavy Aleny Kotzmannové od Adély Hruškové si můžete přečíst v aktuálním čísle Art+Antiques.

Cena Věry Jirousové vznikla v roce 2012. Jejím cílem je „zviditelnit tento v českém prostředí dosud málo reflektovaný obor, podpořit začínající autory a současně poukázat na práci těch, kteří jsou pro oblast umělecké kritiky dlouhodobým přínosem.“

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné