Cena za mladou malbu

Johanka Lomová zprávy únor 2016

Prah – Laureátem 9. ročníku Ceny kritiky za mladou malbu se stal rodák ze slovenských Piešťan Martin Lukáč (1989).  „Nikdy v životě jsem nic nevyhrál. Je to příjemné a povzbuzující a je to čest. Znamená to, že mám o motivaci více, týdenní pobyt v zahraničí a výstavu s katalogem,“ libuje si laureát Lukáč a pokračuje: "Jsem rád že jsem porotu přesvědčil svoji odvahou riskovat. I dále se budu snažit ze všech sil."

Lukáč je od roku 2013 je studentem Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Jiřího Černického, předtím byl na Fakultě umění TU v Košicích. Na jeho práci je patrná i zkušenost ze stáží. Loňský a předloňský rok strávil na AVU v ateliéru Vladimíra Skrepla a na lipské škole u Astrid Klein.

I když cena nemá žádné věkové ohraničení, v názvu vyznačená kategorie "mladá malba" jasně upřednostňuje autory nastupující generace.  Spolu s Lukáčem se na výstavě finalistů v paláci Adria do 14. února představuje dalších šest umělců: Tomáš Absolon, Markéta Jáchimová, Lucie Mičíková, Tomáš Predka, Pavel Příkaský a Jiří Topínka. Celkem se do soutěže přihlásilo více než 60 umělců. Porota ve svém prohlášení shrnula jistou blízkost práce finalistů: „Společným jmenovatelem jejich tvorby je zájem o abstrakci. Autory spojuje soustředěné koncentrované malířské hledání a zájem o osvobozený až expresivní rukopis. Postmoderně rozkročený výrazový rejstřík používají jak ve formálně podané abstrakci, tak v abstrahované realistické malbě." Jako důležitá se pak ukazuje volnost, se kterou autoři překračují hranice tradičně vymezené malbě a tak vystupují z plochy do prostoru. Ostatně tématem soutěže je malba a její přesahy.

Porota ceny se každoročně obměňuje. V letošním roce se v ní vedle umělce Petra Maliny a Petra Duba, objevila dvojice kurátorů a kritiků: Lenka Lindaurová a Radek Wohlmuth. Pořadatelské Sdružení výtvarných kritiků zastupovala Vlasta Čiháková-Noshiro a  spolupořádající česká centra František Zachoval.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné