Ceny a medaile

Josef Ledvina zprávy listopad 2015

Praha – Na konci října proběhlo v prostorách Anežského kláštera slavnostní udílení cen ministerstva kultury za přínos v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a státních cen za literaturu a překladatelské dílo.

„Za dlouhodobé neochvějné občanské postoje, soustředěnou teoretickou a kurátorskou činnost a stále aktuální podnětné působení na české i mezinárodní scéně současného výtvarného umění,“ obdržel cenu Ludvík Hlaváček (*1940). Hlaváček vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Následně působil na Ústavu dějin umění Akademie věd, odkud byl nucen odejít po podpisu Charty 77. Do roku 1989 pak pracoval manuálně, oblasti výtvarného umění se věnoval na neoficiální úrovni především přípravou samizdatového časopisu Někdo něco. V 90. letech se stává jednou z klíčových figur domácí umělecké scény, především z pozice ředitele Sorosova centra pro současné umění Praha. Jako kurátor připravil řadu klíčových výstav této dekády – Orbis fictus nebo Umělecké dílo ve veřejném prostoru. Dodnes je ředitelem Nadace pro současné umění, nástupnické organizace Sorosova centra.

„Za celoživotní jedinečné dílo v krajinářské architektuře a citlivou kontextuální kultivaci veřejného prostoru,“ cenu obdržel architekt Otakar Kuča (*1927). Kuča absolvoval Fakultu architektury českého vysokého učení technického, tamtéž byl v roce 1965 jmenován kandidátem věd pro obor Krajinářská architektura. Na přelomu 50. a 60. let byl zaměstnán ve Výzkumném ústavu výstavby a architektury v Praze, po roce 1968 pět let působil na Technické univerzitě v Berlíně, následně na Státním ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů. Otakar Kuča je autorem řady parků, zahrad a parkových úprav – mezi nimi Parku přátelství na Proseku, parteru stanice metra Malostranská nebo pražské Františkánské zahrady. V rámci večera vzpomněl i jeden ze svých nerealizovaných projektů v Kuvajtu.

Státní ceny, respektive ceny ministerstva kultury jsou spojeny s finanční odměnou ve výši 300 tisíc korun. Za architekturu byli v minulosti vyznamenáni například Alena Šrámková, Emil Přikryl či Ladislav Lábus, za výtvarné umění Václav Boštík, Adriena Šimotová nebo Petr Wittlich.

V říjnu zároveň vyznamenalo ministerstvo kultury resortní medailí Artis Bohaemiae Amicis malířku a autorku knih pro děti i dospělé Daisy Mrázkovou (*1923). Mrázková je známa široké veřejnosti tituly, jako je Haló, Jácíčku, Můj medvěd Flóra či Písně mravenčí chůvy. Medaili ministerstvo udílí od roku 2000 jako „ocenění dlouhodobé a významné činnosti fyzické osoby, jež cílevědomě přispěla nebo přispívá k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí“.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné