Česká stopa v Benátkách

Josef Ledvina zprávy duben 2013

Benátky – V hlavní kurátorské části letošního 55. Benátského bienále, které začne 1. června, budou zastoupeny i dvě české umělkyně, Eva Koťátková a Anna Zemánková. Posledním českým umělcem, který byl vybrán do hlavní expozice, byl v roce 2003 Pavel Mrkus. Celkem se letos na výstavě – nepočítaje v to národní pavilony – objeví na 150 autorů ze 37 zemí.

Kurátorem letošního bienále je Ital Massimiliano Gioni, který působí jako umělecký ředitel New Musea v New Yorku. Hlavní výstava v Arsenale a Centrálním pavilonu v Giardini se bude jmenovat Encyklopedický palác. Podobně jako kurátorka minulého ročníku Bice Curigar chce Gioni současná díla doplnit starým uměním, příklady art-brut nebo exponáty víceméně neuměleckými. „Rozostřením hranice mezi profesionálními umělci a amatéry, mezi outsidery a insidery zaujímá výstava ke zkoumání obrazů antropologický přístup, hlavním předmětem zájmu se stává funkce imaginace a oblast imaginárního,“ vysvětluje Gioni.

Třicetiletá Eva Koťátková, laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2007, patří mezi  mezinárodně nejúspěšnější české umělce mladší generace. Ve své tvorbě se zabývá úlohou imaginace v psychiatrických léčebnách a zkoumá dynamické napětí mezi vnitřním a vnějším, mezi přijetím a vyloučením. Anna Zemánková (1908–1986) je nejvýraznější českou reprezentantkou art-brut.

Národní pavilony bude mít letos již 88 zemí. Mezi deseti nováčky bude nejen Kosovo, Bahrajn nebo Pobřeží Slonoviny, ale také Vatikán. Podle Paola Baratty, ředitele bienále, bude vatikánský pavilon inspirován první knihou Genesis, od stvoření po stavbu Babylonské věže.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné