Chrudim 2013

Josef Ledvina staveniště květen 2014

Praha – Historickým městem roku 2013 se stala východočeská Chrudim. Titul spojený s finanční odměnou ve výši jednoho milionu korun udílí každoročně Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska společně s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj jako ocenění nejlepší realizace v rámci programu regenerace městských památkových rezervací a zón.

Chrudim, známá především svým Muzeem loutkářských kultur, v roce 2011 otevřela nové Muzeum barokních soch. Nachází se v areálu bývalého kapucínského kláštera ve zrekonstruovaném kostele sv. Josefa. Představen je v něm fenomén východočeského barokního sochařství – především Matyáš Bernard Braun a jeho žáci. Centrum Chrudimi si dodnes zachovalo středověkou strukturu s památkově cennou zástavbou, městskou památkovou zónou bylo vyhlášeno v roce 1990.

Cenu ministryně pro místní rozvoj spojenou s odměnou ve výši 100 000 korun pak získaly moravské Boskovice, jež lákají návštěvníky na goticko-renesanční hrad, klasicistní skleník i řadu památek spjatých s boskovickou židovskou obcí. Odměnu v téže výši získává také všech čtrnáct finalistů soutěže – vítězů krajských kol. / pl

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné