Cité de l’architecture v paříži

Tereza Kozlová staveniště listopad 2007

V Paříži bylo koncem září oficiálně otevřeno Centrum architektury a národního dědictví. Instituce, která spojuje hned několik funkcí, sídlí v jednom z křídel nově zrekonstruovaného paláce Chaillot naproti Eiffelově věži. V nadzemní části paláce, upravené podle projektu architekta Jeana Françoise Bodina, je umístěna galerie historické architektury, kterou tvoří sádrové odlitky a nástěnné malby nejvýznamnějších architektonických památek Francie od románského Langedoku po renesanční Toulouse. Sídlí tu také Chaillotská škola, která vychovává architekty se zaměřením na národní dědictví, a IFA – Francouzský architektonický institut.

Podzemí palác, na jehož rekonstrukci se podíleli architekti Marciano, Scaranello a kanceláře Colomer + Dumont-architetcte a Explorations architecture, je věnován mladým architektům. Nechybí ohromná knihovna, příjemná kavárna a skvěle vybavené knihkupectví. Více informací včetně bohatého programu na www.citechaillot.fr.

Lapidárium nejvýznamnějších památek Francie vzniklo v roce 1878 na podnět slavného architekta a teoretika Viollet-le-Duca. Galerie se stala součástí monumentálního paláce Chaillot vybudovaného u příležitosti Světové výstavy. Palác byl vystavěn na půlkruhovém půdorysu s centrální hmotou divadla. K té na každé straně přiléhaly dva konferenční sály, z nichž vybíhala subtilní křídla výstavních pavilonů. Centrální budovu flankovaly dvě věže – v té době nejvyšší ve Francii.

Eklektická stavba architekta Daviouda byla však nepřijatelná pro meziválečnou generaci, která vyžadovala její stržení. Narychlo uspořádaná Světová výstava v roce 1937 ale neumožnila vybudování nového pavilonu, a tak byl ten starý pouze přestavěn. Pod vedením architekta Carlu byla na místě divadla vybudována terasa s vyhlídkou na výstavní areál a zbytek budovy byl ukryt do betonových tomb. Konferenční sály byly integrovány do dvou monumentálních pavilonů a hmota bočních křídel směrem k parku zdvojnásobena. Křehkou romantiku radikálně překryl grandiózní neoklasicismus. Monumentální stavba nenacházela plného využití a stejně jako expozice Viollet-le-Duca zvolna chátrala. Vše završil požár v roce 1997.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné