Paříž s novým břichem

Tereza Kozlová staveniště říjen 2007

Ve druhém kole architektonické soutěže na renovaci komplexu Les Halles byl koncem června vybrán projekt ateliéru Patrick Berger & Jacques Anziutti architectes, jehož dosud nejslavnější realizací jsou skleníky v Parku André-Citroën. Vítězný návrh počítá s ohromnou semitransparentní střechou o délce strany 145 metrů, která bude ve výšce 9 metrů zakrývat centrální čtverec.

První kolo soutěže proběhlo již v roce 2004. Tehdy se soutěžilo o urbanistické řešení. Urbanista David Mangin tehdy porazil Jeana Nouvela, MVRDV i Rema Koolhaase. Jeho návrh stanovil zadávací podmínky druhého kola.

Na místě dnešních Halles bylo tržiště již od středověku. Napoleon I. se rozhodl prodej zkultivovat a vystavět zde krytou tržnici. Teprve prefekt Rambuteau však vyhlásil architektonickou soutěž, jejíž výherce, Victor Baltard, vyprojektoval soustavu dvanácti pavilonů vystavěných v letech 1854–1870. Krátce po dokončení napsal Zola o nové tržnici naturalistický román s názvem Břicho Paříže.

V 70. letech 20. století byly původní Halles strženy a nahrazeny diskutabilním komplexem Clauda Vasconiho a Jeana Willerwala. Ačkoliv bylo jeho otevření v roce 1979 uváděno sloganem: „Břicho se stává srdcem.“, dnešní návštěvník Halles vchází spíše do nemocného trávícího traktu. Komplikovaná změť skleněných „deštníků“, atrií a zahrádek i podzemních betonových tunelů neskutečně rychle zestárla. „Srdce“ jedenáctimilionové metropole je sice veřejným parkem a nákupním centrem, ale především ohromným dopravním uzlem spojujícím centrum s předměstími. Celý komplex je proto třeba učinit bezpečnějším, přehlednějším a lépe propojeným s okolní městskou strukturou. Velkolepá přestavba vypukne za pár měsíců a do roku 2012 by měla být hotová.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné