Drahé pero, laciné písmo
Tereza Kozlová názor duben 2008
Trapné tahanice provázející volbu prezidenta republiky vyústily 7. března tohoto roku ve slavnostní prezidentský slib. Noblesa však nechyběla jen volbě, ale i dokumentu, který nakonec staronový prezident s úlevou podepsal.
Jeho přesnou podobu známe díky luxusnímu daru od společnosti Koh-i-noor Hardtmuth. Je jím zvláštní, k podpisu prezidentských slibů přímo určené pero, jehož mediální popis i hodnota se v průběhu času mění. Nevíme přesně, zda je zlaté či platinové a zda jeho hodnota dosahuje milionu nebo pouze stovky tisíc. Důležité však je, že onen blýskavý předmět připoutal nebývalou pozornost k podepisované listině.
Celá země se tak seznámila s přesným zněním dříve spíše abstraktního slibu a estéti se zhrozili nad úrovní dokumentu. Došlo totiž ke skandálnímu odhalení, že slib prezidenta republiky byl vytvořen za použití obyčejného textového editoru. Jeho autor navíc nedisponoval ani základní znalostí úpravy dokumentů a co více, neovládal plně funkce jednoduchého programu. Výsledkem je kombinace nesourodých a pro daný účel nevhodných typů patkového a bezpatkového písma (Times New Roman a Arial). Část textu je zarovnána na střed a zbytek do bloku. Tím vznikl výrazný rozdíl ve velikosti mezislovních mezer (kterému by šlo i v běžném editoru částečně zabránit zarovnáním „na praporek“).
Bez ohledu na to, kde má tento šlendrián původ, napoví leccos o vkusu naší politické reprezentace, ale i o nás samých. Z bouřlivé diskuze o zdanění či nezdanění prezidentského daru čiší naše česká malost. Hodnota pera se různí podle toho, zda nás zajímá pořizovací cena plnícího pera se zlatým poplatinovaným hrotem či odhadovaná prodejní cena prezidentského pisátka na aukci. Produkty se značkou Kooh-i-noor jistě patří k perlám tradičních českých výrobků a nápad vyrobit kolekci per určených pro podpis prezidentských slibů nepostrádá vtip a eleganci. Dramatická podoba dokumentu je však alarmující. Hlavním viníkem pochopitelně není prezident, ale poslanecká sněmovna, která slib připravuje a která jím korunovala své trapné volební vystoupení.
Hardtmuthův zlatý hrot nám umožnil nahlédnout pod kapotu státní mašinérie a diagnóza je jasná – dost bylo kutilství, chce to autorizovaný servis! Nikdo nežádá propuštění administrativních sil, ale vytvoření grafického manuálu zkušeným profesionálem je více než žádoucí.
Pět ran do klobouku
Tereza Kozlová depeše červenec 2010
Přijeli jste kvůli Pompidou?“ zeptala se nás večer servírka v hotelové restauraci. Myslela jsem, že z nás uměnímilovnost září na dálku, ale ukázalo se, že kvůli Pompidou přijelo 95 % lidí v podniku. „Naše Pompidou je nádherné a vstup stojí jen 7 eur, zatímco v ...
Nedisciplinovaný design Rona Arada
Tereza Kozlová design leden 2009
V pařížském Centre Pompidou je až do 16. března k vidění monografická výstava designéra Rona Arada s názvem No Discipline. Tento rodák z Tel Avivu zde představuje nábytek i architektonické projekty a nechybí ani betonové stereo, které z Arada na počátku 80. let udělalo...
Genialita je ve výjimečnosti chyb
Tereza Kozlová design únor 2009
Módní návrhář Jakub Polanka / Devětadvacetiletý Jakub Polanka patří mezi nejvýraznější osobnosti české módy. Žije a pracuje v Paříži, kde absolvoval postgraduální studium na prestižním Institut Francais de la Mode. V současné době je jedním z deseti kandidátů na...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?