CZG - šaty, nože, svítidla...

Josef Ledvina staveniště duben 2016

Praha - Akademie designu České republiky rozdělila již podesáté ceny Czech Grand Design mezi nejlepší domácí designéry loňského roku. Absolutní vítězkou se stala módní návrhářka a pedagožka pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Liběna Rochová, v kategorii designér roku uspěl Olgoj Chorchoj (Jan Němeček a Jan Froněk) a do síně slávy českého designu byl in memoriam uveden v únoru zesnulý Bořek Šípek.

Rochová byla vyznamenána titulem Grand designér roku udíleným tomu, kdo získá nejvíce hlasů napříč spletí soutěžních disciplín, a uspěla zároveň v kategorii módní designér roku se svou kolekcí Partitury inspirovanou dílem Milana Grygara. Olgoj Chorchoj, který letos slaví své pětadvacáté narozeniny, byl oceněn za kolekci svítidel TIM inspirovanou fantastickými světy Tima Burtona a za luxusní kapesní nože Pocket navržené pro značku Mikov (jinak též výrobce tradičních dětských "rybiček"). Samotný Mikov pak právě za tyto nože získal cenu ministerstva průmyslu a obchodu Výrobce roku.

Dvojice Markéta Držmíšková a Petr Hák se stala Objevem roku. Instalací kombinující organicky tvarovanou kolekci porcelánu (Držmíšková) a úspornou geometrii kovových regálů (Hák) zaujali již na loňském Designbloku, kde za ní získali Cenu šéfredaktorů.

Akademii designu tvoří tuzemští i zahraniční designéři, galeristé, žurnalisté a teoretici, kteří hlasováním rozhodují o oceněných. Letošní sada cen byla rozdílena na slavnostním večeru v Stavovském divadle. Za jejich fyzickou podobou stál loňský Grand designér roku studio Dechem (Michaela Tomišková a Jakub Janďourek). Šlo o skleněné objekty se zatavenou ampulí parfému uvnitř.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné