CZGD 2014

Josef Ledvina staveniště duben 2015

Praha – Na slavnostním večeru ve Stavovském divadle byly v březnu vyhlášeny ceny Czech Grand Design za rok 2014. Udíleny jsou celkem v jedenácti kategoriích. Nejvyšším oceněním spojeným s titulem Grand designér roku bylo vyznamenáno studio specializující se na sklářský design DECHEM, za nímž stojí dvojice Michaela Tomišková a Jakub Janďourek. Večer byl gala, probíhal v japonském stylu, ceny předávali mezi jinými Klára Isová nebo Dominik Hašek.

Absolventka produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Tomišková s Janďourkem (nejdříve kulturologie na FFUK a pak Vyšší odborná škola sklářská v Novém Boru) byli oceněni za kolekci vlastního studia DECHEM, za práci pro firmu Kavalierglass a za Materiálovou vázu navrženou pro značku Křehký, s níž již před tím získali cenu za nejlepší nový produkt na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem. Vedle úspěchu v kategorii absolutní získalo DECHEM rovněž ocenění Designér roku – cena Ministerstva kultury ČR, navíc Kavalierglass získal za jimi navrženou kolekci ocenění Výrobce roku – Cena ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Další kategorie jen výběrově: Designérem šperku roku se stala Janja Prokić díky své kolekci Hidden place inspirované pohádkami Čaroděj ze země Oz, Malá mořská víla a Alenka v říši divů. Objevy roku jsou diplomanti Vysoké školy uměleckoprůmyslové Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová. Oceněni byli za svou diplomovou práci a kolekci skla prezentovanou na Designbloku. Titul Grafický designér roku pak získali Tomáš Celizna, Adam Macháček a Radim Peško za koncepci a vizuální styl 26. Bienále grafického designu v Brně. Nakonec do Síně slávy českého designu byl uveden doyen české typografie Jan Solpera.

Ceny Czech Grand Design jsou udíleny každoročně, za cíl mají „upozornit veřejnost, odbornou i laickou, na mimořádné činy v oblasti designu“. Laureáty vybírá Akademie designu ČR tvořená teoretiky, kurátory a publicisty z oblasti designu; letos poprvé byly ustaveny zvláštní hodnotící poroty pro jednotlivé kategorie.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné