Díl 10. – Kam odchází kouř z atrií

Antonín Novák ze života architekta prosinec 2012

Už se pro nás stal legendou. Spolupracujeme s ním od samého začátku a nikdy jsme ho nespatřili. Komunikujeme navzájem pouze prostřednictvím telefonu a e-mailu. Je expertem na požární problematiku atrií a spolutvůrce normy. Co napíše, před tím smeknou okresní požární radové klobouk a urychleně orazítkují se souhlasným vyjádřením. Prakticky žádné náročnější atrium v republice se bez něj neobejde.

Naposledy jsme s panem Reichlem dělali atrium do Reduty. Problém odvodu kouře jsme s jeho pomocí brilantně vyřešili lamelami ve výtahových věžích, kterými je kouř nasáván pomocí dvou výkonných axiálních ventilátorů a odtud pak odváděn nad střechu. Zastřešení samotného atria pak mohlo zůstat čisté a jednoduché, nehyzděné žádnými otvíravými prvky s pyrotechnickými patronami či elektromotory. Prostě radost.

Před nedávnem jsem tohoto experta doporučil správcům velkého komplexu s dvěma atrii, aby jim vyřešil únikové cesty. Pomohl jim ušetřit stotisícové částky, a dokonce si osobně přijel prostory prohlédnout. Když mi pak ukazovali společné fotky, bylo to, jako bych spatřil zhmotnělého ducha či dávno vyhynulý druh sovy. Krásný bělovlasý starý pán.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné