Divadlo architektury

Josef Ledvina staveniště březen 2015

Olomouc – V polovině února spustilo Muzeum umění Olomouc projekt architektonické platformy nazvaný Divadlo architektury. Podle kurátorky Kláry Eliášové zastřeší tento název „celoroční sérii aktivit – výstav, přednášek, diskuzí, projekcí či tematických procházek po městě, které se budou dotýkat architektury, urbanismu či fungování městského prostoru“. O první „představení“ se postaralo olomoucké Ječmen studio.

V akci nazvané Růžové brýle architekta reagovalo na proluku vedle muzea (tu proluku, do níž druhdy plánovalo muzeum expandovat novostavbou Středoevropského fóra). Architekti ke zdi, jež jinak zakrývá pohled do neudržovaného prostoru, přistavili rampu zabírající celou šíři chodníku, která v den zahájení posloužila jako hlediště. Z proluky se naopak stalo dočasné jeviště pro představení na téma „moře v Olomouci“. Na horní hraně zdi navíc byly instalovány „růžové brýle“ – barevná skla s projekty možného využití proluky (mimo jiné zmíněného Středoevropského fóra). Záznam happeningu je pak nyní (do 1. dubna) součástí výstavy v Divadle hudby.

Ječmen studio (Lukáš Blažek, Eva Blažková, Vítězslav Petr) bylo založeno v roce 2008. Jeho dosud nejvýraznější realizaci představuje Horský penzion Kraličák u Hynčic pod Sušinou, který byl také loni oceněn cenou Grand Prix obce architektů v kategorii novostavba.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné