Druhá šance SEFO?

Johanka Lomová zprávy květen 2012

Praha/Olomouc – Ministryně kultury Alena Hanáková se při návštěvě Olomouce nechala slyšet, že ministerstvo začne shánět peníze na výstavbu Středoevropského fóra Olomouc (SEFO), ambiciozního muzejního projektu, který její předchůdce začátkem roku 2011 po několika letech příprav poslal k ledu. „Problém s odkupem pozemků se zdá být dořešen a v okamžiku, kdy budou pozemky odkoupené, tak se začne řešit ta druhá část, což je částka zhruba 420 milionů. Neví se, jestli bude ze státního rozpočtu, z Norských fondů, nebo z nějakých jiných grantů či dotací,“ prohlásila v České televizi Hanáková.

Projekt SEFO, který připravuje Muzeum umění Olomouc v těsné spolupráci s městem a krajem, měl být původně financován z evropských operačních fondů, z programu na podporu využití potenciálu kulturního dědictví. Po třech letech příprav jej však ministerstvo z dotačního řízení vyřadilo s argumentem, že podpora muzea by znamenala narušení hospodářské soutěže. Ministr Jiří Besser nicméně dodatečně přislíbil, že bude hledat jiné cesty, jak projekt podpořit. „Ministerstvo si v loňském roce stanovilo dvě podmínky: dotáhnout do konce majetkoprávní vztahy a zlevnit projekt. Obojí jsme splnili, takže řada je nyní na ministerstvu,“ komentuje stávající situaci ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal. Ministerstvo na náš dotaz, v jakém stavu hledání financí je, nereagovalo.

Základem SEFO je nově budovaná sbírka poválečného výtvarného umění střední a východní Evropy. V rámci projektu má být opravena stávající budova muzea a na přilehlé parcele vyrůst nová multifunkční galerie podle projektu architekta Jana Šépky. Náklady na rekonstrukci a výstavbu nové budovy měly původně činit 470 milionů, nyní se rozpočet podařilo o 50 milionů korun snížit. Úspor bylo dosaženo upuštěním od výstavby jednoho ze dvou podzemních podlaží a dalšími změnami v projektu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné