Eike Schmidt: Přes Florencii do Vídně

Josef Ledvina zprávy říjen 2017

Řím/Florencie/Vídeň – Ředitel Galerie Uffizi Eike Schmidt ve své funkci v polovině roku 2019 skončí a přesune se do Vídně, kde povede Kunsthistorisches Museum. První zářijový den to oznámil na tiskové konferenci rakouský ministr kultury Thomas Drozda. Němec Schmidt se dostal do čela proslulé florentské galerie před dvěma lety v rámci reformy systému správy italských kulturních institucí. Jeho odchod se v Itálii setkal s negativními reakcemi mezi politiky i v tisku.

Nové ředitele dvaceti předních italských muzeí umění jmenoval do funkce v srpnu 2015 italskýministr kultury Dario Franceschini. Jejich průměrný věk byl padesát let a bylo mezi nimi sedm cizinců a čtyři Italové, kteří předtím působili v zahraničí. Jmenování předcházelo výběrové řízení, v jehož porotě mimo jiné zasedli prezident Benátského bienále Paolo Baratta a někdejší ředitel londýnské National Gallery Nicholas Penny. Vedle Galerie Uffizi tehdy dostaly nové vedení například Galleria Borghese v Římě, Pinacoteca di Brera v Miláně, Galleria dell’Accademia v Benátkách, ale také relativně méně známé instituce, jako jsou Galleria Nazionale delle Marche v Urbinu nebo Palazzo Ducalle v Mantově.

Výměna ředitelů byla součástí širšího reformního programu italského ministerstva kultury. Instituce, jichž se změny týkaly, zároveň s novým vedením získaly větší míru autonomie především v oblasti financí. Dříve například u italských muzeí umění platilo, že všechny příjmy ze vstupného putovaly zpět do rozpočtu ministerstva, které je následně přerozdělovalo.

Reforma se neobešla bez odporu především ze strany zástupců italských pracovníků v kultuře. Ještě v květnu letošního roku obletěla svět zpráva, že soud v Laziu prohlásil jmenování pěti z dvaceti nových ředitelů za neplatné. Rozsudek padl na základě žaloby dvou neúspěšných italských kandidátů; odůvodněn byl nedostatečnou transparentností výběrového řízení a tím, že cizinci nemají podle platného zákona právo zastávat veřejné posty. Rozhodnutí se ovšem Galerie Uffizi, potažmo Eikeho Schmidta netýkalo, ze zahraničních ředitelů měl přijít o místo pouze Rakušan Peter Assmann, stojící od roku 2015 v čele Palazzo Ducale v Mantově. Vyšší soudní instance však vzápětí platnost rozsudku pozastavila. Definitivní verdikt má v této věci padnout na konci října.

Eike Schmidt se narodil v Německu, v dvousettisícovém městě Freiburg im Breisgau v Bádensku-Württenbersku. Ve Florencii strávil jako historik umění formativní léta na tamním německém uměleckohistorickém institutu a také se zde naučil plynně Italsky. Od roku 2001 působil jako kurátor a expert především na renesanční sochařství ve Spojených státech, nejprve v National Gallery ve Washingtonu, následně v Gettyho muzeu v Los Angeles, v akčním domě Sothebyʼs a od roku 2009 v Institute of Arts v Minneapolis.

Schmidtův reformní program pro Galerii Uffizi se dotýkal a dotýká mnoha oblastí, od organizační struktury instituce přes novou instalaci sbírek, digitální prezentaci galerie a digitalizaci sbírkového fondu až po řešení problémů spojených s extrémně vysokou návštěvností. Co se poslední oblasti týče, zavedla galerie letos nový systém vstupného zvýhodňující ty, kdo do Uffizií zavítají mimo návštěvnicky nejsilnější části roku i dne. Na konci září byly také například konečně spuštěny webové stránky muzea a s nimi představena jeho nová vizuální identita.

Nejde přitom jen o rebranding instituce, ale také o to, že Uffizi se předtím objevovalo v bezpočtu rozličných domén, které zpravidla sloužily k překupování vstupenek a nabízení průvodcovských služeb. Sympatie si u části Florenťanů Schmidt získal také, když loni v květnu nechal použít ampliony k tomu, aby upozornil na kapsáře pohybující se v davech před muzeem. Úřady za neoprávněné využití amplionů vyměřily muzeu pokutu ve výši 295 eur, kterou Schmidt následně zaplatil z vlastní kapsy.

Rozhodnutí Eikeho Schmidta přesunout se do Vídně vzbudilo v Itálii řadu negativních reakcí. Vysvětlení od ministra Franceschiniho žádá odborový svaz pracovníků v oblasti památkové péče. V tiskovém prohlášení hovoří o „paradoxní a nepřijatelné situaci“. „Schmidt je vysokým funkcionářem italského státu. Nemůže podepsat smlouvu s jinou zemí. Italskou veřejnou správu uvádí do trapné situace, a proto by se měl ihned vzdát funkce,“ uvedla mluvčí odborového svazu Learco Nancetti.

Situací se rovněž zabývá italský senát, jeho místo předsedkyně Rosa Maria Di Giorgi žádá od ministra kultury vysvětlení pravých důvodů Schmidtova odchodu. Italský deník La Repubblica zprávu označuje za „studenou sprchu pro florentský kulturní svět“. Ptá se, jakou může mít autoritu ředitel, který již svou budoucnost spojil s jinou institucí, a zmiňuje nebezpečí, že se ředitelé muzeí začnou chovat jako fotbaloví trenéři, kteří svůj klub opouštějí hned, jak odjinud dostanou atraktivnější finanční nabídku.

Nutno dodat, že pokud Eike Schmidt ve Florencii skutečně setrvá do poloviny roku 2019, naplní tak čtyřletý mandát, na který má smlouvu. Sám se brání, že jeho odchod není uspěchaný: „Dosud se mi podařilo realizovat mnohem více, něž jsem si dokázal představit. Myslím, že v době, kdy skončím, už věci ve Florencii poběží samy.“

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné