Expo + Chybík + Krištof

Josef Ledvina staveniště únor 2014

Praha – Pavilon pro světovou výstavu Expo 2015 v italském Miláně postaví vizovická firma KOMA Modular Constructions podle návrhu Chybík+Krištof Associated Architects. Projekt vybrala v prosinci odborná porota, v níž mezi jinými zasedli architekti Eva Jiřičná a David Vávra či historik architektury Zdeněk Lukeš. Náklady jen na stavbu, údržbu a demontáž budovy budou činit bezmála sedmdesát milionů korun. „Přesvědčilo nás to, že jako jeden z mála návrhů měl nápad. Skládá se totiž z kontejnerů, které jsou recyklovatelné. Po skončení soutěže může být použitý ještě pro jiný účel, může se z něj stát třeba mateřská škola,“ řekl ČTK k volbě vítěze předseda poroty Vávra. Určité zklamání vyjádřil naopak nad tím, že se v soutěži neobjevily výraznější architektonické kreace.

Výběr realizátora českého pavilonu pro Expo 2015 nebyl jednoduchý. První výběrové řízení vypsala kancelář komisaře české účasti Jiřího F. Potužníka již v květnu. Nikdo se do něj ovšem nepřihlásil. Podle původních soutěžních podmínek měl pavilon zůstat v majetku zhotovitele a česká účast by si jej od něj pouze pronajala na dobu výstavy. To se ovšem ukázalo být pro investory málo atraktivní. Potužník tak v říjnu vypsal nové upravené výběrové řízení. Podle něj se již soukromý sektor měl podílet pouze na vnitřním vybavení pavilonu a stavba samotná měla být hrazena z veřejných prostředků. Do něj se přihlásilo již devět subjektů, z nichž ovšem šest muselo být vyřazeno pro nesplnění zákonných podmínek.

Příprava české účasti na světové výstavě, jež má být zahájena letos na prvního máje, ovšem nabrala zpoždění již dříve. Vláda Mirka Topolánka dlouho odkládala rozhodnutí o tom, zda se má Česká republika Expa účastnit, s poukazem na nedořešené financování. Nakonec vláda dala účasti v prosinci 2012 zelenou s podmínkou finanční účasti soukromého sektoru. Sama přislíbila poskytnout 60 milionů, v rozpočtu kanceláře generálního komisaře šanghajského Expa 2010 zůstalo 70 milionů korun. Celkový rozpočet národní účasti je schválen v intervalu 180 až 260 milionů.

Vítězný návrh pracuje s kontejnerovými moduly, jejichž výrobě se firma KOMA věnuje. Moment recyklovatelnosti – možnost stavbu po skončení výstavy rozebrat, transportovat a nově využít –vyzdvihují jako jeden z jeho hlavních kladů sami autoři i porota. Výrazný motiv českého pavilonu má představovat bazén, v němž se návštěvníci budou moci v horkých dnech zchladit. Plánována je soutěž mezi českými módními návrháři na pavilonové plavky, jež by tak měly zároveň představovat způsob prezentace českého módního designu. „Komorní a kompaktní formou pavilonu se snažíme vyhnout tvarovým a tendenčním trapnostem upadajícím v zapomnění,“ vysvětlují celkovou střídmost svého řešení autoři.

Ateliér Chybík+Krištof Associated Architects založili v roce 2010 brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof.  Loni byl realizován jejich projekt oživení Místodržitelského paláce v Brně (Moravská galerie), jehož součástí byla i čtveřice modulových pavilonů (vyrobených rovně firmou KOMA).  Ty měly být využívány podle potřeby, jako kryté posezení pro návštěvníky či pódia v rámci rozličných kulturních produkcí. Ukázalo se, že naplnění těchto variabilních funkcí značně komplikuje značná váha jednotlivých modulů, k jejichž přemístění je údajně třeba dvou vysokozdvižných vozíků.

Urbanistický projekt pro celé milánské Expo připravila švýcarská architektonická kancelář Herzog & de Meuron. Snaží se prosadit „revoluční koncept v pořádání světových výstav“ a koncept založený na architektonických monumentech má nahradit „nová krajina monumentální lehkosti a přirozené krásy“. Expo 2015 bude věnováno tématu zásobení světa potravinami, čemuž odpovídá i slogan „Feeding the Planet – Energy for Life“.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné