Fait Gallery ve Vaňkovce

Josef Ledvina zprávy únor 2016

Brno – Brněnská Adam Gallery ukončila v prosinci 2015 své desetileté působení v prostorách někdejší strojírny výstavou Jiřího Černického. V současnosti se sem ze čtvrti Královo pole stěhuje Fait Gallery. Veřejnosti se v novém otevře na konci března výstavami Kateřiny Vincourové a dvojic Jiří Franta a David Böhm a polských Ewa a Jacek Dorozsenko. Adam Gallery se plánuje dále věnovat budování a příležitostné prezentaci své sbírky v rámci výstavních projektů doma i v zahraničí.

„V pondělí 21. 12. 2015 jsme podepsali dohodu, podle níž od ledna převezme naše výstavní prostory Fait Gallery. Za deset let působení jsme umožnili špičkovým českým i zahraničním umělcům představit se široké veřejnosti a zároveň návštěvníky galerie seznámili s různorodými formami a polohami umění, podařilo se nám připravit více než 72 výstavních projektů se 130 umělci,“ okomentovala dosavadní činnost Adam Gallery její ředitelka Petra Lekešová.

Fait Gallery přesouvá do konvertovaného továrního objektu všechny své činnosti, včetně provozního zázemí, depozitáře a komorního výstavního prostoru v centru Brna zvaného Preview, který doplňoval její sídlo v Králově poli. Program bude nadále centrován na umění 20. a 21. století, především na střední a nejmladší generaci.

Součástí nové Fait Gallery má být po úpravách kavárna, prodejna knih a umělecká dílna. Zachováno má být nulové vstupné. „Přesunem do Vaňkovky vznikají pro Fait Gallery nové možnosti, zejména prostor navázat na vzdělávací program uměleckých workshopů, které se se zaměří nejen na děti, ale také na dospělé. Skrz propojení workshopů a přednášek s kurátory a samotnými umělci chceme fungovat nejen jako soukromá galerie, ale zároveň jako instituce umožňující vzdělání na poli současného umění. Vznikem nové dílny, kavárny a prostoru pro schůzky v rámci open space na mostě vznikne dostupné centrum současného umění jak pro návštěvníky, tak pro sběratele a samotné umělce,“ přiblížila ambice galerie její ředitelka Denisa Kujelová.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné