Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého

Josef Ledvina zprávy duben 2014

Praha – Finalisty jubilejního pětadvacátého ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina a Tereza Velíková. Z rekordního počtu 83 přihlášených je po dvoudenním zasedání vybrala sedmičlenná mezinárodní porota.

Ta se letos sešla v takřka úplně novém složení. Jediný, kdo zůstal z předešlých ročníků, je historička umění Milena Bartlová. Novou předsedkyní poroty se stala ředitelka a kurátorka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku Holly Block, jejími dalšími členy pak jsou umělec Jiří Kovanda, ředitelka Slovenské národní galerie a teoretička umění Alexandra Kusá, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslo Gunnar B. Kvaran, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová a kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě Marina Šerbenko.

Nejen kvůli vysokému počtu přihlášených byl výběr finalistů letos dost komplikovaný. Porota zasedala dva dny, portfolia přihlášených umělců měla ale k dispozici již týden předtím. „Výsledek je kombinací diskuzí (někdy vášnivých) a hlasování,“ čteme v jejím vyjádření. Podle Holly Block je výsledná pětice „jiným pohledem na současnou českou scénu, není pouhým odrazem jejího běžného fungování, ale přináší benefit pohledu zvenčí. Pětice finalistů je vybrána tak, aby každý z nich rezonoval v kontextu domácí scény, ale zároveň aby jejich práce obstály z toho mezinárodního“.

Problémy a determinanty volby pěti „nej“ pak pro Český rozhlas okomentoval Jiří Kovanda: „Nutně se projeví různé okolnosti výběru, složení poroty a jak vypadají jednotlivá portfolia – aby zaujala, musí nějak vypadat a působit. Konečný výběr je konsenzus poroty, neznamená to, že je to pětice nejlepších českých mladých umělců. Nicméně všichni ti, kteří se dostali do širšího výběru, byli v kvalitách na vysoké úrovni. Téměř všech 83 přihlášených umělců bylo kvalitních.“

Výstava finalistů bude probíhat ve Veletržním paláci od konce letošního září do začátku ledna následujícího roku. Jméno laureáta bude zveřejněno tamtéž 20. listopadu v rámci ceremoniálu v režii Jana Nebeského, divadelního režiséra v současnosti působícího ve Studiu hrdinů. Odměnou vítězi bude 100 000 Kč na realizaci výstavy či jiného uměleckého projektu, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt na některém z Českých center s možností výstavy. Letošní novinkou má být „fyzická cena“. Její podoba bude výsledkem soutěže mezi předními českými designéry a designovými studii (Eva Eisler, Maxim Velčovský, Olgoj Chorchoj, deForm, Dechem).

Konání Ceny Jindřicha Chalupeckého by mělo i letos provázet zvýšené osvětové úsilí. „Naším cílem je v průběhu celého roku přinášet kvalitní současné umění k co nejširší veřejnosti. Cítíme, že prestižní umělecká cena s dlouhou a významnou historií, jako je právě Cena Jindřicha Chalupeckého, musí hrát roli propagátora, mluvčího a obhájce umění,“ říká k tomu autor doprovodného programu a člen Společnosti Jindřicha Chalupeckého Ondřej Horák. V rámci tradičního projektu 555 budou finalisté prezentovat svou tvorbu v pětici vybraných měst (tentokrát Praha, Brno, Ostrava, Karlovy Vary, Plzeň), letos vedle veřejného projektu také prostřednictvím projekcí v místních artových kinech.

Jakkoli sumárněji charakterizovat práci pětice finalistů se bez uchýlení k obecným frázím zdá být nemožné. Genderově to je letos 2:3 (ženy:muži), mediálně zcela nepřehledné – nechybí video (hlavně Velíková), zvuk (systematicky Štětina), fotografie (netradičně Sceranková), nové technologie (asi Loskot) ani instalace (nějakým způsobem všichni – kdo dnes vystavuje, instaluje). Z věkově dosti kompaktní skupiny (ročníky 84, 85 a 86) se vyděluje pouze Tereza Velíková (ročník 79). Všichni podle předkyně Společnosti Jinadřicha Chalupeckého Lenky Lindaurové „učí diváka otevřenosti k množství rozporuplných jevů, a především k toleranci vůči ostatním“.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné