Finalisté ceny Oskára Čepana

Josef Ledvina zprávy červenec 2013

Bratislava – Finalisty letošního ročníku Ceny Oskára Čepana se stali Radovan Čerevka (1980), Erik Sikora (1986), Martin Vongrej (1986) a Zuzana Žabková (1987). Mezinárodní odborná porota je vybrala z celkového počtu 37 přihlášených. Podmínkou účasti v soutěži, která je určena umělcům do 35 let slovenské národnosti, je ukončené vysokoškolské vzdělání a porota se rozhoduje na základě tvorby přihlášených umělců z uplynulých dvou let.

Radovan Čerevka byl finalistou ceny Oskára Čepana již v roce 2005. V tvorbě reflektující mediální prezentaci vojenských konfliktů pracuje s širokou škálou médií, od instalace po kresbu inspirovanou infografikou. Humorně laděné DIY filmy absolventa pražské akademie Erika Sikory v participantech i divácích cíleně vyvolávají pocity trapnosti. Prostorové instalace Martina Vongreje pracují s tradicí slovenského konceptuálního umění druhé poloviny 20. století, porotu zaujaly jako „komplexní, kosmicko-universalistické pokusy o vyjádření problematiky lidského vědomí“. Nejmladší z finalistů, choreografka a vizuální umělkyně Zuzana Žabková využívá ve svých inscenovaných videích motivy z klasických filmových a hudebních děl.

Vernisáž výstavy finalistů proběhne 18. září v bratislavském Pisztoryho paláci a jméno laureáta bude známo 10. října. Vítěz získá 6týdenní rezidenční pobyt v ISCP v New Yorku, finanční odměnu ve výši 2 600 euro, po návratu z rezidence pak prostor k realizaci výstavy ve Slovenské národní galerii. Cena je letos udělována již po osmnácté.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné