Future Cities

Petr Lešek staveniště červen 2009

Kultura a výtvarné umění jsou nesporně úzce provázané s fenoménem města.

Město je nejen prostředí a pozadí pro ně, ale může se stát i jejich objektem. Ve dnech 22.–23. dubna proběhla v Brně konference s názvem Future Cities Forum. Měla ambici ukázat různé aspekty, které s budoucností měst souvisejí, a propojit jejich aktéry. Úkolem tedy nebylo nějaké téma vyčerpat, ale spíše upozornit na co největší pole možností. Za řečnickým pultem tak postupně defilovali politici, technologové, urbanisté, sociologové a komunitní pracovníci, developeři a bankéři i zástupci konkrétních měst.

Propojit jednotlivá témata a účastníky se však bohužel příliš nedařilo. Vázla především komunikace mezi domácími a zahraničními hosty. Účastníci některých panelů si jen odříkali své téma a do další diskuse se nezapojili. Samotných diváků bylo poskrovnu. Zda je na vině vysoký účastnický poplatek, nebo malá propagace, nedokážu odhadnout.

Každopádně je to škoda. Několik příspěvků bylo opravdu zajímavých. Zejména zpráva British Councilu o jejich konceptu Creative City, který výrazně apeluje na mobilizaci lokální kultury, která podněcuje zapojení obyvatel do tvorby jejich vlastního prostředí. Druhý den bylo toto vystoupení doplněno reportem o reálné aplikaci v polském městě Lodž od Moniky Dziengielewske-Geitz. Bylo velmi potěšující vidět tak profesionální přístup ve městě z „nové“ Evropy. Stejně potěšující byl příspěvek města Vsetín zastoupeného Petrem Kozlem. Pravda, nemělo to švih Lodže, ale podobná snaha seznámit se s názory občanů se u nás většinou odbývá stylem, že není potřeba žádný průzkum, neboť to, co si u nás ve městě lidé myslí, dobře víme. Přitom v první řadě nejde o výsledné zprávy a grafy, nýbrž o aktivní zapojení občanů do rozhodování o jejich okolí a jeho spoluutváření. Vždyť až skončí evropské dotace, co bude motorem změn k lepšímu v našich městech a obcích, když ne sami jejich obyvatelé?

Mluvit o budoucím vývoji měst v dnešní městské době je nanejvýš potřebné a záslužné. Věřím, že se kvalita a sledovanost konference Future Cities bude rok od roku zlepšovat.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné