Galerie nových médií

Markéta Pišková zprávy duben 2007

Praha – Novou galerii, která bude sídlit nedaleko TV vysílače na adrese Křížkovského 18, v dubnu otevře Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie CIANT. Slavnostní zahájení činnosti galerie proběhne ve středu 11. dubna v rámci vernisáže výstavy japonského umělce Takumia Enda nazvané TypeTrace.

Galerie CIANT bude prvním výstavním prostorem v České republice zaměřeným na nové technologie v umění. Program galerie bude sledovat čtyři základní dramaturgické osy. Cyklus Souřadnice má za úkol mapovat středoevropskou scénu se zaměřením na studenty nebo čerstvé absolventy uměleckých škol. Pod hlavičkou Legendy budou vystavována díla renomovaných světových umělců, jejichž díla u nás dosud nebyla k vidění. V cyklu Hic Sunt Leones půjde o prezentace umělců z dalekých zemí, jakými jsou Jižní Korea, Austrálie, Brazílie nebo Chile. Programová linie Kybermemy se bude pohybovat na samotných hranicích umění a ukazovat proměny současné kultury i společnosti v éře nových informačních a komunikačních technologií.

Instalace TypeTrace, kterou galerie zahajuje svou činnost, byla již prezentována v Tokiu a Paříži. Jedná se o interaktivní aplikaci, která umí nahrát každý úder na klávesnici a následně záznam podle nové časové linky přehrát. Trik spočívá v tom, že přehrání záznamu bere v potaz proměňující se zpoždění mezi jednotlivými údery a toto zpoždění promítá při přehrávání do různých vizuálních reprezentací. V této verzi TypeTrace jde o velikost písma: čím déle trvá napsat slovo, tím větším fontem bude zobrazeno. Díky tomuto vizuálnímu překladu si mohou protagonisté i diváci novým způsobem uvědomit zkušenost psaní.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné