Muzea v noci

Markéta Pišková zprávy červenec 2007

Praha / Brno – Rekordních 171 tisíc návštěvnických vstupů zaznamenala pražská muzea a další kulturní instituce během čtvrté muzejní noci v sobotu 16. června. Většinou zdarma či za symbolické vstupné bylo do pozdních hodin přístupno 45 objektů jedenadvaceti různých institucí.

Na vstup do muzeí a galerií se od 19 hodin stály dlouhé fronty. Novými objekty byly letos Museum Kampa, nově otevřené Muzeum Karlova mostu nebo Popmuseum v Břevnově. Kvůli probíhající rekonstrukci naopak ubylo Národní technické muzeum. Nejvíce lidí (na 22 tisíc) přišlo do hlavní budovy Národního muzea. Organizátoři zde přitom očekávali zhruba stejný počet návštěvníků jako loni, tedy sotva polovičku nakonec dosaženého počtu. Národní galerie podle mluvčí Petry Jungwirthové zaregistrovala zhruba 28 700 návštěv. Tradičně velký nápor byl ve Veletržním paláci. Hodně lidí přilákala také nová expozice Korejského umění na Zámku Zbraslav.

„Tato akce se v kulturních pořadech metropole zabydlela a lidé si na ni zvykli. Skok není proti loňskému roku příliš vysoký, ale návštěvnost je na hranici možností. Muzea by větší počet lidí sotva zvládala. Budeme se muset zamyslet, jak návštěvu muzeí lidem příští rok zpříjemnit,“ komentoval dosažená čísla koordinátor akce Pavel Douša. Loni muzea zaznamenala asi 160 tisíc návštěvnických vstupů. Návštěvnost v Praze je podle Douši jedna z nejvyšších v Evropě. „Lidé využívají zejména možnosti využít vstupu zdarma. Například v Berlíně nebo v Paříži se za muzejní noc platí,“ dodal.

Na mnoha místech byl připraven bohatý doprovodný program – koncerty, komentované prohlídky, filmové projekce, ukázky běžně nevystavovaných exponátů, přednášky a diskuse. Například na zahradě Uměleckoprůmyslového muzea zněl ještě kolem půlnoci jazz. Jednotlivé instituce propojilo osm zvláštních autobusových linek s bezbariérovým přístupem a s přepravou návštěvníků zdarma. Autobusy jezdily i na tak odlehlá místa, jako je letecké muzeum v Kbelích či Zbraslav.

V Brně se muzejní noc konala téměř o měsíc dříve – v sobotu 19. května. 24 brněnských kulturních institucí dohromady zaznamenalo 113 tisíc návštěvnických vstupů. O rok dřív to bylo o 40 tisíc vstupů méně. Nejvíce lidí (11 tisíc) navštívilo Místodržitelský palác, jednu z budov Moravské galerie. Velký zájem byl rovněž o Muzeum sakrálního umění s 8 890 vstupy (Muzeum sakrálního umění, katedrála sv. Petra a Pavla, kostel sv. Jakuba). „Osmnáct set třicet návštěvníků v našem muzeu je jednoznačně rekordní počet a také naprosto limitní. Více lidí už bychom prostě do našich omezených prostor pojmout nemohli. Celý večer a noc jsme tu měli do posledního místa plno,“ uvedla například Lucie Kořínková z Muzea romské kultury.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné