Galerie VIPER

Josef Ledvina staveniště duben 2016

Praha - V polovině března se otevřela výstavou Místo Monumentu v Praze Karlíně nová galerie zaměřená na „architekturu v nejširším slova smyslu a její vazby a průsečíky k současnému umění, urbanismu, designu, médiím, technologiím, politickým, právním, sociálním, ekonomickým či ekologickým kontextům“. Jmenuje se VIPER, podle své polohy na rohu ulic Vítkova a Pernerova, a stojí za ní dvojice historiček umění Irena Lehkoživová a Barbora Špičáková.

Snaze nahlížet architekturu šířeji, než je tomu v domácích architektonických galeriích zvykem, odpovídá i zahajovací výstava věnovaná v současnosti hojně diskutované problematice pomníkové tvorby, již kurátorsky připravila Anežka Bartlová. Výstavy by na příště měly ve VIPERu probíhat v cca dvouměsíčních intervalech. Program je stále ještě v přípravě, působí však slibně, potvrzuje programovou otevřenost a naznačuje mezinárodní ambice.

„Na letošek chystáme ještě výstavu Sny na prodej, jejíž koncepci připravil Martin Mazanec jakožto parafrázi historické proměny prezentace pohyblivých obrazů z hlediska umění i architektury, dále pak výstavu holandské grafičky Irmy Boom o její spolupráci s architekty (například Remem Koolhaasem) jako příklad vztahu mezi architekturou a typografií, účast slíbila také americká umělkyně Amie Siegel, tak snad to vyjde. A pokud bude čas, chtěly bychom do program ještě vměstnat výstavu o podnikatelském baroku,“ přibližuje plány Lehkoživová. Do budoucna také galerie plánuje jeden open call ročně, z něhož by měl být vybrán k realizaci jeden výstavní projekt. V galerii by se nemělo jen vystavovat, měla by představovat i místo setkávání a diskuzí, čemuž by také měl odpovídat doprovodný program. Počítá se s prezentací vystavujících, včetně těch zahraničních, a v rámci off programu jsou v jednání například i přednášky teoretiků architektury Spyrose Papapetrose z Princeton University School of Architecture nebo Felicity D. Scott z Columbia University.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné