Grand prix 2014

Josef Ledvina staveniště červen 2014

Praha – Grand prix architektů za rok 2014 získala konverze libereckých městských lázní na sídlo Oblastní galerie od Jiřího Bučka a jeho spolupracovníků z ateliéru SIAL. Mezinárodní porota ji vybrala z 69 do soutěže přihlášených architektonických realizací.

Porota, jíž předsedala vizuální umělkyně Magdalena Jetelová, vyzdvihla obtížnost přeměny dispozičně velmi specifické historické stavby na galerii výtvarného umění. „Vztah historického a nového je udržený v žádoucí rovnováze. Vzájemné spolupůsobení a zároveň suverénní vztah historických a současných architektonických prvků je charakteristický od detailů po celek,“ čteme v prohlášení poroty.

Městské lázně vystavěl v letech 1900–02 podle návrhu vídeňského architekta Petera Paula Branga liberecký stavitel Adolf Bürger. Svému účelu sloužila novorenesanční stavba s prvními názvuky nastupující secese do počátku 90. let, později ji do svého majetku získalo město. Snaha najít investora, který by chátrajícímu objektu vrátil původní funkci, skončila neúspěchem. Konverze na objekt městské galerie byla z velké části hrazena z evropských fondů.

Zásahy do historického objektu lázní jsou založeny na prolínání a kontrastu starého a nového. Kompletně nový je lapidární kubus galerijního depozitáře se stěnami krytými eloxovanými hliníkovými pláty, který Klub za starou Prahu v únoru vyznamenala cenou pro novostavbu v historickém prostředí (recenzi stavby jsme přinesly v minulém čísle).

Také v minulém ročníku byla Grand prix vyznamenána konverze historického objektu. Na skladové a pracovní prostory současného výrobce nábytku přestavěl tehdy ateliér Patrika Hoffmana objekt uhelného mlýna z přelomu 19. a 20. století v Libčicích.

V rámci soutěže byly rovněž oceněny stavby v kategoriích Novostavba, Rekonstrukce, Interiér, Architektonický design, Drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře a Rodinný dům. Cenu za celoživotní dílo obdržel Zdeněk Edel, mimo jiné autor Parkhotelu v pražských Holešovicích. Soutěž Grand prix architektů vypisuje každý rok Obec architektů společně s Českou komorou architektů. Přihlásit se do ní mohou čeští i zahraniční architekti, projektanti či výtvarníci s díly realizovanými na území České republiky.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné