Hotel Praha bude zbořen

Josef Ledvina staveniště červenec 2013

Praha – Ministerstvo kultury rozhodlo, že řízení o prohlášení Hotelu Praha za kulturní památku nezahájí. A to i přesto, že podnět skupiny teoretiků, umělců a architektů v čele s Milenou Bartlovou a Pavlem Karousem podpořilo pražské pracoviště Národního památkového ústavu i odborná komise ministerstva pro kulturní památky. Hotel, který nedávno zakoupila investiční skupina PPF, tak může být zbořen. Majitel deklaroval záměr nahradit jej novostavbou školy.

Hotel na pražské Hanspaulce, původně určený pro oficiální hosty minulého režimu, byl realizován v letech 1979 až 1981 podle projektu architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila a Radko Černého. Podle zastánců památkové ochrany jde o unikátní stavbu vybočující z dobového průměru. Hotel oceňují jako dobově ojedinělý experiment s „tekutou architekturou“, jeho jižní průčelí je tvarováno podle vrstevnic okolního terénu. Argumentem pro prohlášení stavby za památku byl i stupeň zachování původního interiéru a mobiliáře – efektní kombinace dřeva, kamene a kovu ve společných prostorách, autorský nábytek od Zbyňka Hřivnáče, pozoruhodný soubor osvětlovacích těles nebo reprezentativní vitráž od dvojice Libenský-Brychtová. „Hotel Praha reprezentuje unikátní doklad dobového celostního uměleckého díla, kde je sladěna architektura, interiéry, výtvarné prvky i nábytek,“ psali letos v únoru navrhovatelé ministerstvu.

Během necelých čtyř měsíců, které mezi podáním návrhu a reakcí ministerstva uplynuly, stihl majitel objektu většinu vnitřního vybavení zlikvidovat. „Smysl zahájení řízení spočívá právě v tom, aby vlastník nemohl s objektem až do rozhodnutí nakládat, zejména provádět nevratné kroky,“ upozorňují autoři návrhu na ochranu hotelu. Případné řízení by nutně nemuselo skončit prohlášením objektu za památku. Nyní však došlo k paradoxní situaci, že ministerstvo likvidaci interiéru, kterou svou liknavostí umožnilo, používá jako argument, proč řízení vůbec nezahajovat. Problematická je také argumentace ministerstva, že stavba nebyla dostatečně reflektována v dobovém odborném tisku. „Jednalo (se) o utajený projekt, jehož prezentace byla politicky nežádoucí,“ upozorňují autoři návrhu.

Hotel Praha přestal fungovat začátkem letošního roku, kdy jej koupila kyperská společnost Maraflex údajně patřící majiteli vydavatelství Mladá fronta Františku Savovi. Od počátku se však spekulovalo, že skutečným vlastníkem je hlavní akcionář PPF Petr Kellner, který bydlí v sousedství. Oficiálně PPF hotel koupila až začátkem června.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné