I. P. Pavlova pro lidi

Josef Ledvina staveniště září 2013

Praha – Na čtrnáct dní (od 26. 7. do 10. 8.) se z kusu náměstí I. P. Pavlova stala otevřená scéna, místo vyhrazené nejrůznějším kulturním a volnočasovým aktivitám. Dočasná transformace prostoru před někdejším hotelem Kriváň sevřeného dvěma proudy magistrály měla poukázat na možnou humanizaci dopravně velmi frekventované a k chodcům nepřátelské komunikace.

„Jde nám o postupnou trvalou proměnu. Otevřená scéna I. P. Pavlova je pro nás nástrojem jak komunikovat vizi magistrály jako kvalitní městské třídy, kde jezdí auta, cyklisti, pohybují se chodci, jsou stromy, lavičky, obchody, prostě vše co k ulici patří. Ohlas veřejnosti bude velice důležitý pro další jednání s politiky. Jedná se tedy o akt, kterým se snažíme získat politickou podporu ze strany veřejnosti,“ tak prezentovali smysl celé akce její organizátoři z Centra pro středoevropskou architekturu (CCEA).

Před zahájením projektu pokryl Patrik Hábl vyhrazený prostor o rozloze 390 m2 velkoplošnou malbou. Po čtrnáct dnů zde pak byla v provozu půjčovna kol, kavárna či stánek s občerstvením. Program probíhal vždy 10:00 do 22:00 hodin. Večery patřily hudbě, filmovým projekcím a divadelním představením. Během dne probíhal třeba šachový turnaj nebo klání ve stolním fotbale. Všichni zúčastnění vystoupili bez nároku na honorář.

CCEA se možnostem transformace magistrály v polyfunkční městský bulvár věnuje od roku 2010. Diskusi nejprve vedlo na úrovni pražského magistrátu, posléze se přesunula do zainteresovaných městských částí. Výsledkem byl podpis Iniciativy za humanizaci severojižní magistrály starosty Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 7. Otevřená scéna má diskusi přenést do ulic města.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné