K-A-V-K-A

Johanka Lomová staveniště září 2014

Praha – Od května funguje v domě na rohu ulic Krocínovy a Karolíny Světlé nový obchod zaměřený na „prezentaci a prodej umělecké literatury“. Knihkupectví má velké ambice, plánuje dovážet zahraniční literaturu a také zprostředkovávat prodej českých knih v zahraničí. Obchod provozuje společnost K-A-V-K-A knižní a výtvarná kultura, za kterou stojí galerista David Gloss a historička umění Karolina Truhlářová.

„Cílem je shromáždit na jednom místě nakladatele, galerie, muzea, případně umělecké školy, které vydávají knihy o umění, a poskytnout tak co možná nejúplnější informace pro laickou a profesionální veřejnost i pro sběratelské kruhy,“ vysvětluje Truhlářová. Knihkupectví se pomalu rozbíhá a jeho sortiment se postupně rozšiřuje. Je v něm k dostání značná část titulů, které u nás o výtvarném umění vycházejí, a vedle toho například i knižní produkce slovenské Národní galerie, bibliofilie nebo knihy, které se do běžné distribuce nedostávají. Zahraniční literatura je zatím jen výběrová, podobně jako autorské knihy nebo knihy antikvariátního charakteru.

„České prostředí je velmi malé. Ze zkušenosti víme, že české knihy o umění mohou být konkurenceschopné i na zahraničních trzích, jako je tomu například u titulů z nakladatelství Arbor vitae, Kant či Torst,“ popisují majitelé motivaci pro vývoz umělecké literatury do zahraničí. Na druhou stranu podle nich v českém prostředí chybí informovanost o evropských výstavách, případně knižní produkci zahraničních nakladatelů. Právě nabídkou zahraničních katalogů k významným výstavám by knihkupectví tyto informace rádo české kulturní veřejnosti zprostředkovalo.

Od letošního podzimu chystá K-A-V-K-A také doprovodný program zaměřený nejen na prezentaci nově vydaných knih. V plánu jsou i menší výstavy českých umělců, jejichž práce je spjata s knižní kulturou nebo o jejich tvorbě vychází aktuálně kniha či katalog. Od nového roku plánuje knihkupectví systematicky představovat také knižní produkci jednotlivých nakladatelů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné