Kampus bude krásný

Josef Ledvina staveniště říjen 2015

Praha – Na začátku září vyhlásila Univerzita Karlova mezinárodní architektonickou soutěž na dostavbu Kampusu Albertov. Soubor starších budov sloužících fakultě přírodovědecké, 1. lékařské a matematicko-fyzikální mají na jejím základě doplnit transfakultní objekty Biocentra a Globcentra. První bude zaměřeno na „poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity“, druhé na „jednotlivé aspekty globálních změn“. Podle rektora Tomáše Zimy půjde o největší výstavbu univerzity v centru Prahy za posledních sto let.

„Je naším přáním, aby kampus na Albertově byl krásný, funkční, užitečný,“ uvedl během tiskové konference uspořádané u příležitosti vyhlášení soutěže Zima a vyjádřil i naději, že by se mohl stát „jednou z dominant středu města“. Zdůraznil také, že regulérnost soutěže stvrdila Česká komora architektů. Na důležitosti nízké energetické a provozní náročnosti obou plánovaných objektů se shodl s přítomným členem nezávislé části soutěžní poroty Josefem Pleskotem, který také soutěž označil za společensky a kulturně velmi významnou a vyjádřil naději, že se podaří najít výsledek, který bude „opravdu skvělý“.

Porotě soutěže předsedá rektor Zima, v její nezávislé části zasedne vedle Pleskota děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus a  přední odborník na pozemní stavby, zkoušení a diagnostiku staveb, architekt Ladislav Bukovský. Proběhne ve dvou kolech, s uzávěrkou v lednu, respektive červnu příštího roku. Autory vítězného návrhu čeká 1,5 milionu, druhé místo milion a třetí 700 tisíc, všem neoceněným účastníkům, kteří postoupí do druhého kola a zapracují pro něj podmínkám vyhovující návrh, pak bude vyplacen příspěvek ve výši 250 tisíc. Po skončení soutěže mají následovat tři roky věnované projektové přípravě, stavět by se mělo začít na jaře roku 2020 a slavnostně otevírat v ideálním případě na začátku roku 2022.

Plánované náklady stavby činí 2,5 miliardy a financována má být ze státního rozpočtu. Na jí vyhrazených pozemcích v současnosti stojí desítky let přesluhující provizorní objekty menzy a studentských kolejí. Obě centra sloužící třem různým fakultám mají pojmout až tisíc sto zaměstnanců a studentů, vedle laboratorních a přednáškových prostor bude pamatováno na společenské zázemí a stravovací zařízení.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné