Karlin Studios v Karlínských kasárnách na kulturu

Josef Ledvina zprávy květen 2017

Praha – Karlin Studios začnou po půlroční pauze v květnu fungovat na nové adrese. Princip symbiózy výstavního prostoru a ateliérů zůstává zachován, ačkoli nyní půjde (alespoň zatím) pouze o dva ateliéry vyhrazené zahraničním rezidentům. Nové sídlo nalezly v rozlehlém objektu  někdejších Karlínských kasáren, které získal od Ministerstva spravedlnosti do pronájmu „kulturní developer“ Matěj Velek a aktuálně je přeměňuje v živé, nejen karlínské kulturní centrum.

V rozlehlých prostorách Karlínských kasáren připadne Karlin Studios jeden prostorný sál, který nejspíše původně sloužil jako nouzová noclehárna a kde se bude nyní vystavovat, ve dvou přilehlých místnostech pak budou rezidenční ateliéry. První tu bude vystavovat slovenský umělec Martin Vongrej, o datu vernisáže ještě nebylo definitivně rozhodnuto, počítá se s termínem kolem poloviny měsíce. Již nyní je však jasné, že Vongrejova site specific instalace nazvaná Seven Uncountable Lines bude reagovat přímo na syrový a opuštěný prostor, který zatím nebude ani vymalován a jehož podlahu bude stále krýt lino se záhadnými červenými čarami, nejspíše vymezujícími rozestupy mezi postelemi někdejší noclehárny. 10. června pak budou mít obnovená Karlin Studios svou premiéru v rámci Pražské muzejní noci.

V rámci projektu Karlínských kasáren by měly Karlin Studios představovat jen jednu fasetu širší kulturní a volnočasové nabídky. Přesnější programová struktura sice zatím zveřejněna nebyla, řeč je však o divadle, kině, klubu, kavárně… Projekce, přednášky a koncerty se budou konat v sále, kde předtím zkoušela posádková hudba, místně specifickým performačním i výstavní aktivitám by měl po nejnutnějších úpravách složit nefunkční leč působivý prostor s bazénem.

Matěj Velek si Kasárny pronajal na tři roky od Ministerstva spravedlnosti, přičemž se počítá s možností prodloužení smlouvy. Na resort spravedlnosti objekt převedlo Ministerstvem obrany poté, co se jej v roce 2014 neúspěšně pokusilo prodat. V budoucnu by měl být přeměněn v justiční palác, se zahájením stavebních prací se nicméně počítá nejdříve v horizontu deseti let. Ještě loni stál Velek v čele jiného ambicózního projektu založeného na kreativním provizorním využití rozlehlého areálu, který ztratil svůj původní účel – Nákladového nádraží Žižkov. Program zde s úspěchem zajišťoval po tři sezóny od roku 2013.

Karlin Studios zahájily provoz v roce 2005 jako odnož Centra Futura v syrovém industriálním prostoru někdejší továrny ČKD. Tehdy šlo v rámci Prahy o ojedinělý projekt a první vlaštovku nyní již samozřejmě působícího trendu využití opuštěných industriálních prostor ke kulturním účelům. Vedle toho, že tu dočasně nalézali zázemí účastnící rezidenčního programu pořádaného centrem Futura, tu měli ateliér Josef Bolf, Daniel Pitín, Jan Šerých, Vladimír Skrepl a řada dalších umělců. Objekt byl přitom od počátku určen k demolici a celý projekt tak byl časově ohraničen, respektive spojen s vědomím, že si jednou bude muset hledat novou adresu. Nicméně když k tomu nakonec skutečně došlo, neobešla se celá věc bez komplikací a kontroverzí.

Že se Karlin Studios budou muset vystěhovat ze svého původního sídla v září loňského roku, bylo jasné již delší dobu předtím a zástupci projektu také podle vlastních slov začali s hledáním nové střechy nad hlavou v dvouletém předstihu. Oslovili v této věci pražský magistrát a ten jim prý v lednu loňského roku přislíbil bezplatný pronájem prostor v jedné z nevyužívaných hal Holešovické tržnice. Podle tehdejších slov ředitele Centra Futura Michala Novotného ovšem vedení města deklarovaný záměr po pěti měsících změnilo, halu pronajalo místo toho společnosti OSE Czech Republic a festivalu Signal a přestalo s nimi jakkoli komunikovat. „Počítali jsme s původním řešením, jsme zaskočeni. Teď máme jen tři měsíce na to, abychom si našli nové prostory, což je v podstatě nereálné. Snažíme se rychle vymyslet alespoň záchranné řešení, abychom měli kam vystěhovat věci. Ale pokud se umělci, kteří u nás sídlí, budou muset vystěhovat jinam, hrozí, že se už rezidenční projekt nepodaří obnovit a celý projekt zanikne,“ rozčiloval se tehdy Novotný pro Lidovky.cz. Ateliéry byly loni skutečně vyklizeny, v září skončila poslední výstava a zdálo se, že Karlin Studios po jedenácti letech skončily. Naštěstí šlo jen o osmiměsíční pauzu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné