Kinteru vidělo přes 20 tisíc lidí

Johanka Lomová web

V polovině května skončila v GHMP výstava Výsledky analýzy. Krištof Kintera (nar. 1973) se na ní představil jako společensky kritický autor, jehož práce přilákaly do galerie během dvou a půl měsíce na 21 tisíc diváků.

1167.jpg

Podle tiskové mluvčí Michaely Moučkové galerie výstavu hodnotí jako velký úspěch. Návštěvnost nad 20 tisíc lidí měly v loňském roce jen výstava krajin Václava Radimského (23,7 tisíc lidí) a přehlídka grafického díla básníka Bohuslava Reynka (20,8 tisíc lidí). Výstavy současného umění bežně mívají výrazně nižší návštěvnost. Za loňský rok zmiňme Michala Pěchoučka v Domě U Kamenného zvonu (5 722 lidí) či průřez současnou českou malbou s názvem Fundamenty a sedimenty (3 893 lidí).

Během instalace Kintera upravil interiér bílého galerijního prostoru. Vstupní místnost s kasou zaplnil přeneseným obchodem a zrušil, či alespoň rozbil řadu sádrokartonových stěn. Do galerie se tak například dostalo denní světlo. Přesto podle tiskové mluvčí rozpočet výstavy nebyl překročen a s radikálním narušením čistého prostoru galerie se počítalo. „Potíž byla akorát s několika přesuny objektu Revolution, pro který se nakonec stavěla extra nová stěna, ale předpokládám, že na tyto úkony navíc měli ve výstavním oddělení rezervy,“ říká Michaela Moučková.

Krištof Kintera výstavou pravidelně prováděl a počet jeho komentovaných prohlídek byl pro velký zájem navýšen. Výstava také získala pozornost širokého spektra médií. Výsledek analýzy tak lze považovat za kanonizující výstavu mladého umělce, který je laureátem ceny Osobnost roku 2011, kterou spoluuděluje náš časopis.

Prostor druhého patra Městské knihovny GHMP využívá od počátku devadesátých let, kdy jej získala od města. Další přehlídkou jsou dvě malířské výstavy obrazů Lubomíra Typlta (nar. 1973) a Jakuba Špaňhela (nar. 1976).

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné