Knihovnická výjimečnost

Rostislav Koryčánek názor leden 2007

Český architektonický podzim proběhl ve znamení soutěže na stavbu Národní knihovny v Praze. V mediálním stínu prestižního zápolení před hvězdnou porotou rozhodovala jiná porota o podobě knihovny také v Havlíčkově Brodě. Dřívější Okresní knihovna se proměnila v Krajskou knihovnu Vysočiny, která se rozhodla podtrhnout zvýšený význam, ale především vyřešit nedostatek místa stavbou nové budovy. Pražsko-havlíčkobrodská paralela by možná mohla pokračovat i tím, že obě knihovny si pro plánované novostavby našly parcely na vyvýšenině nad městem. Shodný bude nejspíš také zájem vedení obou knihoven na tom, aby architektonická podoba řešila uspokojivě nejen provoz knihovny, ale aby stavbě dodala na výjimečnosti. U knihovny v Havlíčkově Brodě o tom svědčí i to, že se vztahu knihovny a architektury pravidelně věnují ve svém Knihovnickém zpravodaji.

Oproti pražské knihovně zůstane knihovna Vysočiny „málo viditelná“ i nadále. Pokud tedy dojde k realizaci velmi kvalitního vítězného projektu, který pochází z dílny mladého architektonického studia herman tomášek seidl architekti, větší část knihovny tak zůstane skryta pod navezenou zeminou a vykukovat budou jen lichoběžníky vstupu a vjezdu a horizontální pás oken. Z letadla pak může knihovna díky řádkování kulatých světlíků připomínat zasypaný dálkový ovladač.

Realizací havlíčkobrodské knihovny by mohlo vzniknout unikátní knihovnické návrší. A české knihovny včetně těch, co už stojí, jako Státní vědecká knihovna v Liberci, nebo se dokončují – Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, stejně jako těch, co se jako Knihovna Vysočiny připravují – pražské knihovní duo Národní knihovna a Národní technická knihovna či Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě by shodně dokládaly, že co se týká architektonického ztvárnění, mají před ostatními institucemi navrch.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné