Knížák bude mít školu

Josef Ledvina zprávy červenec 2013

Praha – Akreditační komise schválila vznik soukromé vysoké umělecké školy Art & Design Institutev čele s Milanem Knížákem. Rozhodnutí komise ještě musí schválit ministerstvo školství. Od příštího roku má škola nabízet tříleté bakalářské studium v oblasti umění a kulturního managementu. Akreditace zatím platí jen na čtyři roky.

Akreditační komise přitom žádost v minulosti dvakrát odmítla s poukazem na nedostatečné personální zabezpečení a nevyhovující koncepci studijního programu. „Bylo to zkrátka připraveno tak dobře, že to Akreditační komise schválila,“ komentoval její současné rozhodnutí Milan Knížák.

Škola by měla připravovat vedle umělců také muzejní a galerijní pracovníky a odborníky na umělecký trh. Jeden semestr studia má stát 35 tisíc korun, v ročníku by mělo studovat až 200 studentů. Vedle Knížáka samotného by na ní měli působit Zdeněk Beran, František Hodonský nebo Miloš Šejn.

„Samotný fakt, že jeho vysoké škole byla nakonec akreditace udělena, poukazuje na splnění požadované kvality daného projektu a to si zaslouží jistý respekt,“ komentuje věc předseda akademického senátu Akademie výtvarných umění v Praze Tomáš Vaněk. Dodává však, že pokud by mělo dojít k personálnímu a profesnímu propojení s AVU – Knížák na akademii vede ateliér –, bude „iniciovat kritickou diskusi k danému stavu, jak uvnitř senátu tak s vedením školy“.

Vlastní škola je podle všeho dlouholetým Knížákovým snem. Již před deseti lety v koncepci rozvoje Národní galerie do roku 2020 deklaroval záměr získat pro NG akreditaci k poskytování doktorského studia a zvažoval i možnost, že by NG zajišťovala též bakalářské studium. V letech 1990 až 1997 byl Knížák rektorem AVU, dnes zde vede ateliér intermediální tvorby a působí v akademickém senátu.

V současné době v České republice poskytuje umělecké vzdělání sedm veřejných vysokých škol, nepočítaje v to katedry výtvarné výchovy pedagogických fakult: Akademie výtvarných umění a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze a fakulty umění při vysokých školách v Brně, Ostravě, Ústí nad Labem, Liberci a Plzni.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné