Knížák bude mít školu
Josef Ledvina zprávy červenec 2013
Praha – Akreditační komise schválila vznik soukromé vysoké umělecké školy Art & Design Institutev čele s Milanem Knížákem. Rozhodnutí komise ještě musí schválit ministerstvo školství. Od příštího roku má škola nabízet tříleté bakalářské studium v oblasti umění a kulturního managementu. Akreditace zatím platí jen na čtyři roky.
Akreditační komise přitom žádost v minulosti dvakrát odmítla s poukazem na nedostatečné personální zabezpečení a nevyhovující koncepci studijního programu. „Bylo to zkrátka připraveno tak dobře, že to Akreditační komise schválila,“ komentoval její současné rozhodnutí Milan Knížák.
Škola by měla připravovat vedle umělců také muzejní a galerijní pracovníky a odborníky na umělecký trh. Jeden semestr studia má stát 35 tisíc korun, v ročníku by mělo studovat až 200 studentů. Vedle Knížáka samotného by na ní měli působit Zdeněk Beran, František Hodonský nebo Miloš Šejn.
„Samotný fakt, že jeho vysoké škole byla nakonec akreditace udělena, poukazuje na splnění požadované kvality daného projektu a to si zaslouží jistý respekt,“ komentuje věc předseda akademického senátu Akademie výtvarných umění v Praze Tomáš Vaněk. Dodává však, že pokud by mělo dojít k personálnímu a profesnímu propojení s AVU – Knížák na akademii vede ateliér –, bude „iniciovat kritickou diskusi k danému stavu, jak uvnitř senátu tak s vedením školy“.
Vlastní škola je podle všeho dlouholetým Knížákovým snem. Již před deseti lety v koncepci rozvoje Národní galerie do roku 2020 deklaroval záměr získat pro NG akreditaci k poskytování doktorského studia a zvažoval i možnost, že by NG zajišťovala též bakalářské studium. V letech 1990 až 1997 byl Knížák rektorem AVU, dnes zde vede ateliér intermediální tvorby a působí v akademickém senátu.
V současné době v České republice poskytuje umělecké vzdělání sedm veřejných vysokých škol, nepočítaje v to katedry výtvarné výchovy pedagogických fakult: Akademie výtvarných umění a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze a fakulty umění při vysokých školách v Brně, Ostravě, Ústí nad Labem, Liberci a Plzni.
Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...
Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...
Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?