Kolo do nebe

Josef Ledvina staveniště říjen 2013

Praha – V lednu 2006 neopatrný řidič srazil a smrtelně zranil cyklistu a občanského aktivistu Jana „Pupa“ Bouchala. Letos začátkem září byl na místě nehody na nábřeží Kapitána Jaroše jemu a „všem cyklistům, kteří zemřeli v pražských ulicích“, odhalen pomník. Dílo Krištofa Kintery nese název Bike to Heaven a tvoří jej postříbřený sloup veřejného osvětlení, po němž k nebesům stoupá bicykl.

Soutěž na pomník uspořádal Auto*Mat – iniciativa podporující „veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut“, jejímž spoluzakladatelem Bouchal byl – nedlouho po tragické nehodě. Předpokladem realizace Kinterova návrhu byla úprava nebezpečné křižovatky nábřeží Kapitána Jaroše a třídy Dukelských hrdinů, kde k nehodě došlo. Tu magistrát přebudoval až v březnu 2012, „po letech veřejného tlaku, plánování, předělávání plánů, bojů s úředníky a politiky,“ čteme na stránkách Auto*Matu.

Soutěže, jež proběhla před sedmi lety, se zúčastnilo šestnáct autorů. Vybrán byl nejprve návrh Davida Černého. Bronzový reliéf sraženého cyklisty měl být umístěn do vozovky, přímo na místo nehody, a sloužit zde jako retardér. Příslušné orgány však Černého záměr z bezpečnostních důvodů odmítly. Realizován tak byl Kinterův bicykl stoupající k nebesům, který skončil v soutěži na druhém místě.

Většinu potřebných prostředků získal Auto*Mat darem, další část přinesla veřejná sbírka. Krištof Kintera pracoval bez nároku na honorář. Bike to Heaven není Kinterova první monumentální realizace v ulicích metropole. V roce 2011 byl pod Nuselským mostem odhalen jeho památník sebevrahů, který má podobu lampy otočené k nebesům.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné