Konkurz AVU potvrdil status quo

Kateřina Černá zprávy listopad 2010

Praha – V polovině října vyhlásil rektor Akademie výtvarných umění Jiří Kotalík výsledky konkurzu na pozice deseti vedoucích ateliérů. Výběrové řízení na pedagogy bylo jedním ze dvou požadavků, s nimiž se na rektora loni v prosinci obrátila studentská iniciativa Pro AVU. Její výzvu, která kritizovala uzavřenost a zastaralost školy, tehdy podpořilo na 400 zástupců výtvarné obce. Pro AVU si od konkurzu slibovala výměnu „osobností, jejichž vhodnost pro funkce, ve kterých působí, nebyla léta podrobena přezkoumání“. K té však nedošlo. Své stávající pozice obhájilo osm pedagogů z deseti.

Změna dvou vyučujících se týká ateliérů nových médií a konceptu. Vedoucí školy nových médií Veroniku Bromovou nahradí k 1. březnu příštího roku Anna Daučíková. Miloše Šejna ze školy konceptuální tvorby, který na AVU zůstává ve funkci profesor-konzultant, vystřídal 1. listopadu Tomáš Vaněk. Ten je tak jediným pedagogem, který nastoupil bezprostředně po výběrovém řízení. Intermediální školu nadále povede Milan Knížák a školu monumentální tvorby Jiří Příhoda. Ani jeden z nich neměl ve druhém kole konkurzu přímého protikandidáta. Z dalších uchazečů komise vysoce ohodnotila a doporučila například Michala Pěchoučka, Milenu Dopitovou nebo Petra Lysáčka.

V případě malířských a sochařských ateliérů je situace poněkud složitější. Své posty obhájili Jindřich Zeithamml, Jaroslav Róna a Vladimír Skrepl, přičemž dva posledně jmenovaní neměli ve finále protikandidáty. Další tři pedagogové, kteří vyhráli v konkurzu, mají být nahrazeni uchazeči, kteří se umístili na druhém místě, ale má se tak stát až v říjnu 2012. Vedoucího školy klasických malířských technik Zdeňka Berana má vystřídat Martin Mainer. Vedoucího školy figurálního sochařství a medaile Jana Hendrycha nahradí Marius Kotrba. Ateliér kresby převezme od Jitky Svobodové její asistent Jiří Petrbok. Tento dvouletý odklad rektor v oficiálním vyhlášení výsledků nijak nezdůvodnil. Nestandardní postup nezpochybnilo ani shromáždění akademické obce, které se místo výběrového řízení nakonec věnovalo především rozpočtovým škrtům.

Iniciativa Pro AVU navrhovala, aby konkurzy na pedagogy, kterým letos končila smlouva, proběhly ještě před koncem letního semestru, tak aby noví vyučující mohli nastoupit na začátku tohoto akademického roku. To se nakonec podařilo pouze u Katedry teorie a dějin umění. V případě uměleckých ateliérů se odborné výběrové komise sešly až v září a rozhodnutí rektora padlo 18. října. Výsledkem je zpoždění, které komplikuje a odkládá výměnu pedagogů.

Nespokojení zástupci Pro AVU v tuto chvíli připravují oficiální prohlášení ke konkurzu. Neoficiálně komentovali výběrové řízení, které podle nich potvrdilo dosavadní status quo, lidovým rčením „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Upozorňují také na to, že v odborných komisích nebyl téměř nikdo mladší 50 let. Podle prorektora pro studijní záležitosti Vladimíra Kokolii nespočívá problém AVU v lidech, ale spíše v managementu. „Konkurzy na místa pedagogů toho skutečně tolik nevyřeší, pokud by řízení školy nadále probíhalo tradičně ‚strejcovským‘ způsobem, který sice má své lidské kouzlo, ale je zoufale neúčinný,“ uvedl prorektor na internetových stránkách Pro AVU.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné