Le Corbusier na seznamu

Josef Ledvina staveniště září 2016

Istanbul – V polovině července, na zasedání v Istanbulu, jež bylo nakrátko přerušeno pokusem o vojenský puč, zveřejnila Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu nové zápisy na seznam světového kulturního dědictví. Jednou z položek byl i soubor sedmnácti staveb navržených zakládající postavou modernistické architektury, Švýcarofrancouzem Le Corbusierem. „Mistrovská díla tvořivého génia“ podle organizace „odrážejí řešení, jež se při hledání odpovědi na výzvy spojené s vynalézáním nových architektonických postupů odpovídajících potřebám společnosti snažilo během 20. století uplatňovat moderní hnutí“ a zároveň svědčí o „internacionalizaci architektonické praxe napříč planetou“.

Globální rozměr architektovy práce podtrhlo UNESCO výběrem realizací nacházejících se v sedmi zemích a na třech kontinentech, jmenovitě v Argentině, Belgii, Francii, Indii, Japonsku, Německu a Švýcarsku. Jsou mezi nimi ikony: pro směřovaní moderní architektury určující vila Savoye v Poissy, marseilleská Unité d’Habitation – obytná jednotka vycházející z architektovy urbanistické koncepce Zářícího města (Cité radieuse) – nebo skulpturálně pojednaná, běžné architektonické geometrii se vymykající kaple Notre Dame du Haut v Ronchamp. Nechybí jedna z nejambicióznějších Le Corbusierových realizací – soubor vládních budov v Čandígarhu zvaný Kapitol. Japonsko je zastoupeno Národním muzeem západního umění v Tokiu a Argentina, potažmo Latinská Amerika  domem pro chirurga Pedra Curutcheta v městě La Plata. Z hlediska internacionalizace a šíření Le Corbusierových idejí je zajímavé, že ten Curutcheta nikdy nepotkal a nenavštívil nikdy ani místo samotné. Veškerá komunikace probíhala korespondenčně a vedením stavby byl pověřen přední argentinský modernista Amancio Williams.

Vedle snahy vyzdvihnout internacionální rozměr Le Corbusierovy architektury a také ukázat její typovou pestrost – na seznamu najdeme vily, obytné jednotky, veřejné stavby, klášter i kapli – je výběr zapsaných zjevně veden i snahou představit architektova tvořivého génia v reprezentativním výběru napříč jeho padesátiletou činností. Ve volbě některých staveb hrálo možná svou roli biografické hledisko. Drobnou obytnou stavbu vybavenou posuvnými stěnami a skládacím nábytkem, jež stojí na břehu Ženevského jezera a je známa jako Villa Le Lac, navrhl Le Corbusier ve 20. letech pro své rodiče a jeho matka ji obývala až do svého skonu ve 101 letech. Nejmenší stavbou na seznamu je ale jeho vlastní chata, již si pro sebe navrhl na jihovýchodě Francie na středomořském pobřeží. Zvenčí má nemodernistickou podobu srubu vystavěného z neupravených kmenů, její vnitřní prostor má celkově čtrnáct čtverečních metrů, což je Le Corbusierem postulovaná minimální plocha sociálního bydlení. Architekt tu strávil v srpnu 1965 svou poslední noc předtím, než zemřel při koupání v moři.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné