Malebná cena

Kateřina Černá zprávy březen 2008

Praha – Vítězkou prvního ročníku Ceny kritiky pro mladou malbu, kterou pořádá Sdružení teoretiků a kritiků, se stala Ladislava Gažiová (*1981). Nová výtvarná soutěž je vypsána pro umělce do třiceti let, hodnotí celkovou dosavadní tvorbu a vítěze odměňuje samostatnou výstavou v Galerii kritiků. Cena kritiky je po ceně Národní galerie NG 333 dalším konkurentem tradiční Ceny Jindřicha Chalupeckého.

„Nápad vyhlásit cenu pro mladé výtvarníky vzešel ze sdružení Artlab, které s něčím podobným počítalo již ve svém soutěžním projektu na Špálovu galerii,“ vysvětluje koordinátorka projektu Vlasta Čiháková-Noshiro. Artlab v současnosti reprezentuje především vedoucí Ateliéru intermediální konfrontace na VŠUP Jiří David a jeho asistent Milan Salák. Ten také zasedl v porotě Ceny kritiky, které předsedal Martin Dostál, bývalý ředitel Východočeské galerie v Pardubicích. Dalšími členy byli kurátor Jiří Ptáček z galerie NoD, Edith Jeřábková z Galerie Klatovy/Klenová, Jitka Hlaváčková z Galerie hlavního města Prahy a historik umění Radek Wohlmuth.

„Na malbu se soustředíme proto, že konkurenční ceny zohlednily spíše konceptuální projekty a instalace,“ upřesňuje Čiháková. „Nominátory byli vedoucí jednotlivých malířských ateliérů. Do příštího roku však chceme rozšířit pole nominujících, aby nešlo pouze o pedagogy.“ Mezi patnácti nominovanými byli pouze tři muži a nejvíce byl zastoupen ateliér Jiřího Davida, v němž studovali Noam Darom, Daniela Baráčková, Jitka Mikulicová i vítězná Laďa Gažiová.

Vedle Ladiných sprejovaných obrazů, plných nočních můr a těžkých duševních stavů na pomezí hororu a jemné parodie, zaujal návštěvníky pletený dvojportrét Ivany Štenclové, která získala Cenu diváků.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné