Malostranské náměstí bez parkoviště
Josef Ledvina staveniště říjen 2014
Praha – V polovině září byly vyhlášeny výsledky jednokolové urbanisticko-architektonické soutěže na ideové řešení pražského Malostranského náměstí. Ze čtyřiceti přihlášených projektů vybrala mezinárodní porota v čele s českošvýcarským architektem a pedagogem prestižní curyšské ETH Miroslavem Šikem návrh Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. Podle primátora Tomáše Hudečka by se s úpravami náměstí mohlo začít v roce 2016.
„Porota ocenila, že respektuje historické prostředí a sjednocuje celý prostor. Prostorové řešení náměstí doplňuje kvalitní mobiliář a historizující lampy podél tramvajové trati,“ okomentoval Šik vítězný návrh. Další pozitivum podle něho je, že úprava počítá s postupným útlumem automobilové dopravy v oblasti.
Z dostupné vizualizace je patrná uměřenost celého návrhu. Na místě ponechává původní chodníkové dláždění, samotnou plochu náměstí (dnešního parkoviště) má pokrýt jednoduchá žulová dlažba. S dolní a horní částí náměstí, oddělenými mohutným komplexem chrámu svatého Mikuláše a přilehlé jezuitské koleje, se architekti snaží pracovat jako s jedním prostorem. Novinkou by měla být kašna ve středu dolní části a ve vizualizaci se rovněž objevuje pomník maršála Radeckého, jenž tu kdysi stával a byl odstraněn po vzniku samostatného Československa.
Na počátku cesty k soutěži stála nespokojenost některých malostranských obyvatel se stavem, kdy jedno z historicky a architektonicky nejhodnotnějších veřejných prostranství hlavního města slouží jako parkoviště. Ta vyústila v zorganizování petice uvozené sugestivní řečnickou otázkou „Dali byste si do vzácné barokní truhly brambory?“. Vedle zrušení parkoviště požadovala zahájení veřejné debaty nad dalším využitím náměstí a následně i soutěž. Postupně ji podepsalo pět tisíc se současným stavem nespokojených občanů.
Autoři vítězného návrhu získají finanční odměnu ve výši dvě stě tisíc korun. Sto čtyřicet, respektive osmdesát tisíc pak obdrží za druhé a třetí místo Atelier M1 architekti a architekt Ivan Retter. Soutěžní projekty si budou moci Pražané prohlédnout na panelech instalovaných v dolní části Malostranského náměstí do 10. října.
Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...
Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...
Jan Šerých
Josef Ledvina Tomáš Klička rozhovor září 2024
Jan Šerých je stabilní součástí domácí umělecké scény už více než dvacet let. Jeho zpravidla ručně malované obrazy dlouhodobě spojuje binární černobílá barevnost a redukované geometrické či typografické formy. K nim se v posledních letech přidala práce s nalezeným...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?