Máš umělecké střevo - 7. ročník

Johanka Lomová zprávy červen 2016

Brno – Adam Směták a Viktorie Kačínová ze Střední školy umění a designu a VOŠ z Brna získali ocenění Máš umělecké střevo? za výtvarný projekt Baťoh. Ocenění již po sedmé v řadě udělila iniciativa, která je od roku 2012 spojena s Cenou Jindřicha Chalupeckého.

Na druhém a třetím místě skončily projekty studentů z Open Gate Gymnázia z Říčan-Babic a Gymnázia prof. Jana Patočky z Prahy. Ceremoniál letos proběhl v Moravské galerii v Brně. V letošním roce byla udělena i Cena za mimořádný pedagogický přístup v oboru výtvarná výchova, kterou získal učitel Šimon Brejcha z pražského gymnázia Na Pražačce.

„Ve své práci zachycovali proměnu krajiny, a především sebe samých během několikadenního výletu krajinou. Všechny získané informace, záznamy, ale i různé nalezené předměty ukládali do běžného batohu. Ten na finále představili spolu s další obrazovou prezentací,“ popisuje vítěznou práci na téma portrét, respektive autoportrét tisková mluvčí Martina Freitagová. Samotný výběr laureátů popsala předsedkyně komise, umělkyně Kateřina Šedá, následujícími slovy: „Zaujalo mne především nadšení studentů, kteří prezentovali svá díla. Nebylo snadné vybrat nejzajímavější projekt, možná by si takové označení zasloužilo více prací.“

Soutěž Máš umělecké střevo? vznikla s cílem zpřístupnit současné umění jasně definované věkové skupině studentů středních škol. V letošním roce se do soutěže se přihlásilo na sto projektů, do finále postoupila přibližně čtvrtina. Odborná porota je tvořená zástupci Moravské galerie, Národní galerie, Centra současného umění DOX, Galerie Rudolfinum a Ceny Jindřicha Chalupeckého, tedy institucí, které se podílejí či se podílely na organizaci ceny. Odměna má podobu putovní ceny vytvořené Pavlou Scerankovou a laureáti si odnesou také grafické tablety společnosti Wacom a Amos Software. Od příštího roku se má cena rozrůst, a jak oznámil spoluautor ceny Ondřej Horák, má se stát cenou mezinárodní.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné