Mečlova Perla

Josef Ledvina zprávy listopad 2014

Vrané nad Vltavou – Divus Prager Kabarett v budově bývalých elektrických podniků po několika letech ukončil svou činnost. Jeho zakladatel a provozovatel Ivan Mečl nyní svou – zdá se, že nevyčerpatelnou – energii směřuje k novému projektu, Perle ve Vraném nad Vltavou. Součástí rozsáhlého továrního areálu bývalé papírny na tamním vltavském břehu, jenž se začal otevírat veřejnosti během září, má být i nová „Národní galerie“. V říjnu již proběhla vernisáž její „nestálé sbírky“.

 

V červnu se na Facebooku objevila enigmatická identita Perly Nové, od té doby si získala přes osm set přátel, mezi nimi podstatnou část domácí umělecké scény. Na Facebooku také můžeme sledovat fotodokumentaci průběhu úklidových a adaptačních prací nebo i idylické snímky Mečla s přáteli relaxujícího u šálku kávy. Podrobnější informace o záměrech a cílech iniciátora přinesl v červenci rozhovor v A2larm. Plány to jsou smělé. Perla má být podle učiteleseparatisty (tak se Mečl v rozhovoru tituluje) městem sama pro sebe, nezávislou kulturní komunitou, s kavárnami, byty, vzdělávacími institucemi, národní galerií i divadlem.

„Tvrdím, že nejlepší řešení problému Národní galerie je založit si svou vlastní. Oslovíme všechny bývalé ředitele Národní galerie, jestli by se nechtěli přihlásit do konkurzu na ředitele. Jednou z podmínek ale je, že za svou pozici budou muset platit, nepůjde tedy o placené, ale zaplacené místo. Na rozdíl od té nynější Národní galerie se totiž v našem případě jedná o post skutečně prestižní,“ vysvětlil Mečl klíčovou komponentu svých vranských motivů a plánů.

Jak je u Ivana Mečla obvyklé, protíná se i u jeho Perly utopický, notnou dávkou humoru podkreslený rozměr s možná nečekaně racionálním záměrem vybudovat něco skutečně fungujícího. Že opravdu nezůstane jen u fantasmagorie, naznačuje nepopiratelný přínos jeho jiných projektů, ať už to je v 90. letech založené nakladatelství Divus a jím v několika jazykových mutací vydávaný časopis Umělec, nebo třeba právě nedávno uzavřená kapitola Prager Kabarettu. Mečl každopádně v rozhovoru odmítá, že v případě Perly půjde jen o jeden z dalších „gentrifikačních podniků“. Majitel továrního areálu je jeho záměrům prý příznivě naladěn, finanční podmínky jsou velmi dobré i proto, že se nachází v záplavové oblasti, železobeton se navíc těžko bourá… Učitelsepartista má tak zjevně promyšlenou i praktickou stránku věci.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné