Medaile, interview, stadion, muzeum

Josef Ledvina staveniště říjen 2015

Londýn/Tokio/Kornplatz – Hvězdnou irácko-britskou architektku Zahu Hadid potkalo za poslední čtvrtrok vícero nepříjemností i příjemností. Začněme položkou z kategorie druhé. Královský institut britských architektů (RIBA) oznámil, že jí udělí jako vůbec první ženě prestižní Královskou zlatou medaili. Zařadí se tak po bok Franka Gehryho, Normana Fostera nebo Franka Lloyda Wrighta.

Ke kategorii první: Do studia si Hadid při té příležitosti pozvalo Radio 4 britské BBC. Moderátorka Sarah Montague v průběhu interview řekla, že během stavby jí navrženého stadionu pro světový fotbalový šampionát v Kataru zemřelo na 1200 lidí, což architektku pochopitelně rozhněvalo. Jednalo se totiž o vyvrácený a opakovaně vyvracený omyl. Číslo se týká všech zahraničních dělníků zemřelých od doby, kdy se katarský stadion začal stavět, nikoli zemřelých při jeho stavbě (žádné takové úmrtí doloženo není). Pak stačilo, aby Hadid moderátorka ještě jednou vstoupila do řeči, a architektka se zvedla a v průběhu vysílání odešla. Nutno dodat, že se jí BBC následně omluvila.

Větším zklamáním, ostatně během nešťastného interview rovněž propíraným, jistě bylo definitivní pohřbení jejího návrhu na olympijský stadion pro Tokio. Od realizace jeho původní verze bylo už v červenci ustoupeno na žádost premiéra Japonska Šinzóa Abeho, poté co se ukázalo, že náklady by byly skoro dvojnásobné oproti plánu. Hadid se chtěla zúčastnit nově vypsané soutěže, nicméně se jí nepodařilo sehnat pro realizaci svého nového návrhu stavební společnost, což představovalo nově ustanovenou soutěžní podmínku.

Na závěr příjemnost: V témže měsíci, co se započal konec Hadidina projektu pro Tokio, tedy v červenci, otevřelo své dveře jí navržené zbrusu nové Muzeum horolezectví na skoro 2300 metrů vysokém vrchu Kornplatz v Itálii v Jižním Tyrolsku. Schované je skoro celé pod zemí a je z něj prý úžasný výhled na skalní stěny Dolomit i na Alpy.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné