Mikoláš Aleš dnes
Milena Bartlová knižní recenze únor 2008
Data v titulu společného výstavního projektu Pražského hradu a Národní galerie v Praze „Mikoláš Aleš 1852–2007“ přisuzují Mikoláši Alšovi 155 let života. Ano, Alšovy kresby i malby všichni známe, a pokud existuje společně sdílená vizuální tradice českého národa, tvoří ji spolu s Josefem Ladou právě on. Přitom v tom není třeba hledat žádnou metafyzickou podstatu. Status rozlišujícího kritéria mezi tím, kdo je „náš“, a kdo už není, jim oběma zcela jednoduše a banálně zjednalo zařazení ilustrací do mimořádně setrvačného kánonu školní výuky, ilustrací učebnic a povinné četby i výzdoby školních tříd a chodeb.
Smutná poznámka o kráse
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění březen 2020
Výstava Krásné Madony ze Salcburku: Litý kámen kolem 1400 v Anežském klášteře je výstava snů. Vrchovatě naplňuje mé vlastní sny, které jsem měla před čtyřiceti lety. Tehdy jsem se po studiu rozsáhlé české literatury usilovně prokousávala velkou monografií Karl-Heinze...

Česko je zajímavé místo pro život
Milena Bartlová rozhovor zima 2020
Anglický univerzitní profesor, který se přestěhoval z Birminghamu do Brna, je výjimečný úkaz. Mimořádný profesor brněnského Semináře dějin umění Matthew Rampley přináší do českých dějin umění bez nadsázky nový rozměr.

Mariánský sloup je krásný
Milena Bartlová poznámky k (dějinám) umění červenec 2020
V týdnech, kdy na celém světě propukla nová a silnější vlna revize pomníků oslavujících rasisty různého stupně a druhu, jsme si na hlavním náměstí hlavního města znovu postavili pomník, který byl před sto lety stržen, protože ztělesňoval politický útlak.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné