Národní galerie na internetu
Národní galerie v Praze počátkem dubna oznámila, že se jako jediná státní kulturní instituce v České republice stala součástí projektu společnosti Google, který na webových stránkých Google Art Project nabízí virtuální návštěvy výstavních institucí z různých koutů světa. Pomocí technologie street view a díky detailnímu rozlišení snímaných fotografií může kdokoli s připojením k internetu nahlédnout do sbírek více než 150 galerií.
Představení institucí na webových stránkách Google Art Projectu probíhá dvěma způsoby. V prohlížeči se zobrazují detailní snímky vybraných obrazů, které se dají libovolně zvětšovat a zmenšovat, nebo se v prostoru galerie můžeme virtuálně pohybovat a prohlížet si instalaci výstavy jako celku. Zatímco Muzeum Kampa (první česká galerie, která zpřístupnila svou sbírku pomocí Google Art Projectu) umožňuje oba zmíněné způsoby návštěvy, Národní galerie v Praze poskytuje pouze první zmíněné.
Do budoucna Národní galerie počítá s další spoluprací s Googlem, jak říká její generální ředitel Vladimír Rösel: “Nových technologií se určitě nebojíme, naopak, chceme využít jejich možností pro zviditelnění Národní galerie a jejich sbírek v kontextu uměleckých děl a sbírek partnerských světových galerií. Rádi bychom proto i nadále ve spolupráci s Googlem pokračovali a zapojili se také do další fáze Art projektu.”
Klíč k výběru 54 zpřístupněných prací není jasný. Podle tiskové zprávy volbu provedla skupina 44 blíže nedefinovaných lidí. V náhledu se tak neobjevují pouze nejvzácnější díla vlastněná galerií. V přehledu chybí např. Mistr Třeboňského oltáře či Mistr Theodorick, opomenuty jsou také ukázky tvorby umělců meziválečné avantgardy. Kritika výběru by mohla sledovat i genderovou problematiku (zahrnuta není ani jedna žena), či přehlížení umění poválečného. Projekt vznikl v rámci „iniciativy za uchování a šíření české kultury a umění“ a proto je zarážející, že umělců spojených s oblastí dnešní České republiky je méně než polovina.
Byli jsme naivní
Johanka Lomová rozhovor březen 2013
Rozhovor s Markem Pokorným / Marek Pokorný ukončil k 30. listopadu svou práci pro Moravskou galerii a nyní promýšlí, co bude dělat dál. Začali jsme vzpomínkou na ztracený rozhovor se Zbyňkem Sekalem a nevděčné roli přepisovatelek, pak jsme se vrátili na konec 80. let.
Rok dobrovolného vstupu
Johanka Lomová zprávy prosinec 2014
Brno/Bratislava – Na přelomu let 2013 a 2014 zavedla Slovenská národní galerie a Moravská galerie v Brně volné, respektive dobrovolné vstupné. Po roce považují obě instituce toto své rozhodnutí za šťastné. Alexandra Kusá, generální ředitelka SNG, popisuje změnu jako...
Návštěvnost galerií v roce 2013
Johanka Lomová zprávy únor 2014
Praha – Loňskou nejpopulárnější výstavou byla přehlídka plakátů Alfonse Muchy ze sbírky tenisty Ivana Lendla, která proběhla v Obecním domě a jejíž celková návštěvnost přesáhla hranici 170 tisíc lidí. Druhou nejnavštěvovanější byla Cesta k Amorfě, kupkovská výstava...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?