Národní galerie na internetu
Národní galerie v Praze počátkem dubna oznámila, že se jako jediná státní kulturní instituce v České republice stala součástí projektu společnosti Google, který na webových stránkých Google Art Project nabízí virtuální návštěvy výstavních institucí z různých koutů světa. Pomocí technologie street view a díky detailnímu rozlišení snímaných fotografií může kdokoli s připojením k internetu nahlédnout do sbírek více než 150 galerií.
Představení institucí na webových stránkách Google Art Projectu probíhá dvěma způsoby. V prohlížeči se zobrazují detailní snímky vybraných obrazů, které se dají libovolně zvětšovat a zmenšovat, nebo se v prostoru galerie můžeme virtuálně pohybovat a prohlížet si instalaci výstavy jako celku. Zatímco Muzeum Kampa (první česká galerie, která zpřístupnila svou sbírku pomocí Google Art Projectu) umožňuje oba zmíněné způsoby návštěvy, Národní galerie v Praze poskytuje pouze první zmíněné.
Do budoucna Národní galerie počítá s další spoluprací s Googlem, jak říká její generální ředitel Vladimír Rösel: “Nových technologií se určitě nebojíme, naopak, chceme využít jejich možností pro zviditelnění Národní galerie a jejich sbírek v kontextu uměleckých děl a sbírek partnerských světových galerií. Rádi bychom proto i nadále ve spolupráci s Googlem pokračovali a zapojili se také do další fáze Art projektu.”
Klíč k výběru 54 zpřístupněných prací není jasný. Podle tiskové zprávy volbu provedla skupina 44 blíže nedefinovaných lidí. V náhledu se tak neobjevují pouze nejvzácnější díla vlastněná galerií. V přehledu chybí např. Mistr Třeboňského oltáře či Mistr Theodorick, opomenuty jsou také ukázky tvorby umělců meziválečné avantgardy. Kritika výběru by mohla sledovat i genderovou problematiku (zahrnuta není ani jedna žena), či přehlížení umění poválečného. Projekt vznikl v rámci „iniciativy za uchování a šíření české kultury a umění“ a proto je zarážející, že umělců spojených s oblastí dnešní České republiky je méně než polovina.
Zachránkyně malby
Johanka Lomová zahraničí září 2018
U příležitosti svých šedesátých narozenin je Jutta Koether představena retrospektivní výstavou v mnichovském muzeu Brandhorst. Z bohatého spektra přístupů, které autorka od konce 80. let využívá, je zde k vidění především malba.
Ztracené sebevědomí
Johanka Lomová recenze duben 2018
Zhang Xiaogang a Wang Guangyi v GHMP / Výstavu čínských malířů v Galerii hlavního města Prahy by šlo jednoduše vztáhnout k aktuální politické situaci a vystavení prací Zhang Xioganga a Wang Guangyie chápat jako výsledek specifické formy česko-čínských zahraničních...
Psaní dějin uměním
Johanka Lomová výstava prosinec 2017
O kosmos hino kalo v Brně / Moravská galerie v Brně připravila v českém kontextu výjimečnou výstavu. Ve spolupráci s Muzeem romské kultury ukazuje, jak vypadá umění, které reflektuje existenci romské menšiny. Divák je zde konfrontován s množstvím děl vztahujících se k...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?