Národní galerie na internetu

Johanka Lomová web

Národní galerie v Praze počátkem dubna oznámila, že se jako jediná státní kulturní instituce v České republice stala součástí projektu společnosti Google, který na webových stránkých Google Art Project nabízí virtuální návštěvy výstavních institucí z různých koutů světa. Pomocí technologie street view a díky detailnímu rozlišení snímaných fotografií může kdokoli s připojením k internetu nahlédnout do sbírek více než 150 galerií.

Představení institucí na webových stránkách Google Art Projectu probíhá dvěma způsoby. V prohlížeči se zobrazují detailní snímky vybraných obrazů, které se dají libovolně zvětšovat a zmenšovat, nebo se v prostoru galerie můžeme virtuálně pohybovat a prohlížet si instalaci výstavy jako celku. Zatímco Muzeum Kampa (první česká galerie, která zpřístupnila svou sbírku pomocí Google Art Projectu) umožňuje oba zmíněné způsoby návštěvy, Národní galerie v Praze  poskytuje pouze první zmíněné.

Do budoucna Národní galerie počítá s další spoluprací s Googlem, jak říká její generální ředitel Vladimír Rösel: “Nových technologií se určitě nebojíme, naopak, chceme využít jejich možností pro zviditelnění Národní galerie a jejich sbírek v kontextu uměleckých děl a sbírek partnerských světových galerií. Rádi bychom proto i nadále ve spolupráci s Googlem pokračovali a zapojili se také do další fáze Art projektu.”

Klíč k výběru 54 zpřístupněných prací není jasný. Podle tiskové zprávy volbu provedla skupina 44 blíže nedefinovaných  lidí. V náhledu se tak neobjevují pouze nejvzácnější díla vlastněná galerií. V přehledu chybí např. Mistr Třeboňského oltáře či Mistr Theodorick, opomenuty jsou také ukázky tvorby umělců meziválečné avantgardy. Kritika výběru by mohla sledovat i genderovou problematiku (zahrnuta není ani jedna žena), či přehlížení umění poválečného. Projekt vznikl v rámci „iniciativy za uchování a šíření české kultury a umění“ a proto je zarážející, že umělců spojených s oblastí dnešní České republiky je méně než polovina.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné