Naši Němci v Ústí

Johanka Lomová zprávy červen 2016

Praha/Ústí nad Labem – Ministerstvo kultury v polovině května oznámilo, že vyčlenilo 50,5 milionu korun na realizaci expozice Naši Němci v Ústí nad Labem. Přesněji „registrovalo investiční akci obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum na výstavbu muzejní expozice Naši Němci“.

Projekt obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum byl pozastaven v loňském roce poté, co na společnost bylo podáno trestní oznámení a co zaměstnanci ústeckého muzea a univerzity prohlásili úkol sestavit expozici za svůj a původní tým Collegia, který projekt muzea českých Němců dlouhodobě připravoval, odřízli od jeho další realizace.

„Jde o dlouho očekávané zhodnocení práce mezinárodního odborného týmu, který na přípravě expozice pracoval od roku 2008, a současně je naplněním zahraničně-politického závazku, za který se postavil i premiér Bohuslav Sobotka,“ říká k aktuální situaci ředitelka Collegia Bohemica, historička Blanka Mouralová. Chystaná výstava si, slovy pět let starého projektu, klade za cíl ukázat „dějiny soužití česky a německy mluvících obyvatel v českých zemích. Cílem je obohacení pohledu na dějiny vlastní země.“

Expozice na ploše 1500 m2, za níž vedle Mouralové stojí historička umění Milena Bartlová z VŠUP a někdejší ředitel Českého centra v Mnichově Jan Šícha, je v projektové fázi dokončena. Existuje 3D model architektonického řešení, který navrhl ateliér Projektil Architekti (veřejnou soutěž vyhráli v roce 2011 v konkurenci 29 dalších subjektů). Budova, v níž se má výstava nacházet, byla rekonstruována z evropských dotací. Spekuluje se, že ostatně i proto ministerstvo peníze poskytlo. Pokud by se tak nestalo, muselo by město dotaci ve výši 300 milionů korun vracet. Její udělení bylo totiž podmíněno právě vznikem expozice.

Otevření muzea se plánuje na rok 2018, nyní je vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele existujícího architektonického projektu. Finance na muzejní expozici pocházejí z jednorázového navýšení rozpočtu ministerstva kultury, nejedná se tedy o přesun z již existujících kolonek.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné