Nejkrásnější kniha roku 2011

Johanka Lomová web

Na konci dubna byly vyhlášeny výsledky soutěže Nejkrásnější česká kniha roku. Soutěže zúčastnilo celkem 124 nakladatelství s 219 tituly. Absolutně nejúspěšnějším nakladatelem za rok 2011 stal Martin Souček s Arbor vitae. V roce, kdy slaví dvacáté výročí své existence, se tak ukazuje jako nejoceňovanější nakladatelství krásných knih. Do soutěže Souček přihlásil jedenáct svých titulů (vydal jich bezmála 30) a získal dvě první ceny, dvě druhé ceny, dvě třetí ceny a  čtyři knihy figurovaly v užším výběru.

1002.jpg

Svaz polygrafických podnikatelů udělil Arbor vitae první cenu za zpracování knihy Jakub Špaňhel a Cenu TypoDesignClubu získala Americká Venuše Ladislava Sutnara. V rámci hlavní soutěže pak Souček uspěl v kategorii Vědecká a odborná literatura za publikace Marie Jirásková a Pavel Jiráska Loutka a moderna (první místo), Rudo Prekop a Michal Cihlář Andy Warhol a Československo (2. místo) a Eva Uchalová Pražské módní salony (3. místo). Arbor Vitae obsadilo také druhé a třetí místo v kategorii Katalogy (Ladislav Sutnar: Americká Venuše, ve spolupráci s UMPRUM a  Aleš Filip a Roman Musil: Gabriel von Max, Východočeská galerie v Plzni). První místo získala Kateřina Šedá a její katalog Líšeňský profil (bez institucionálního zázemí).

Knihy vydané GHMP (ve spolupráci s Arbor vitae), se dostaly jen do užšího výběru. Jedná se o monografii Bohuslava Reynka, katalog Konce Avantgardy (?). V užším výběru kategorie Katalogy se objevil Hi! Lo od Borise Ondreičky (tranzit.cz) a katalog Jana Híska Noční jezdec vydaný v návaznosti jeho stejnojmenné výstavy v Rudolfinu (nakladatelství Arbor vitae). Moravskou galerii v Brně zastupovaly Obrazy mysli, Mysl v obrazech (nakladatelství Barrister and Principals). Z dalších výstavních institucí se v seznamu objevilo Muzeum umění Olomouc (Pro tentokrát nesedat,Anežka Šimková) a akce Starpoint (Arbor vitae). Úplný seznam knih, které uspěly v dalších kategoriích či se dostaly do užšího  výběru  je k nahlédnutí webu Památníku národního písemnictví.

Do 13. 5. jsou oceněné knihy k vidění v Malé výstavní síni Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově. Výběr bude vystaven také na květnovém veletrhu Svět knihy na Výstavišti v Praze – Holešovicích.

Poprvé se soutěž o krásnou knihu konala v roce 1928, kdy ji uspořádal Spolek českých bibliofilů. Dnes událost zaštiťuje Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury. Vedle studentských soutěží a cen udělovaných Svazem polygrafických podnikatelů (za polygrafické zpracování), SČUG Hollar (za ilustraci) a TypoDesignClubem (za grafické řešení) se ceny udělují v šesti hlavních kategoriích: Odborná a vědecká literatura, Krásná literatura, Literatura pro děti a mládež, Učebnice, Knihy o umění, obrazové a fotografické publikace a Katalogy. V rámci každé kategorie jsou pak jednotlivé publikace řazeny a nejvýše hodnocená získává Cenu ministryně kultury.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné