Nejkrásnější knihy roku 2017
Josef Ledvina zprávy květen 2018
Praha – Po třiapadesáté byly v dubnu vyhlášeny výsledky soutěže Nejkrásnější české knihy roku. Uspěla kniha věnovaná reflexi cirkusu v české literatuře a výtvarném umění Cirkus pictus nebo próza Paci, paci, pacičky.
„Ve srovnání s finálním výběrem z předešlých ročníků nelze vysledovat žádný ostrý kvalitativní posun ani zcela nový trend. Patrná je však určitá generační výměna, kterou předešlé ročníky naznačily, a letošní ještě zvýraznil,“ okomentovala výsledky předsedkyně mezinárodní výtvarné komise Pavla Pauknerová. (Výtvarná komise rozhoduje o vítězích společně s komisí technickou, které předsedal Josef Sedláček.)
Celkově soutěži jako již tradičně dominují publikace tak či onak související s oblastí výtvarného umění. Hned u několika ze sedmi soutěžních kategorií to ale platí z definice: mezi „katalogy“ se tak umístila na prvním místě Magdalena Jetelová, nejkrásnější mezi „knihami o výtvarném umění“ je Svatopluk Klimeš. Pozoruhodně stojí za grafickou úpravou obou publikací dvojice Petr Bosák a Robert Jansa, v prvním případě ovšem ještě rozšířená o Adama Macháčka. Výhradně knihy z oblasti dějin a teorie umění najdeme ovšem i na prvních třech místech kategorie „odborné publikace“, to první obsadil zmíněný Cirkus pictus v grafické úpravě Adély Svobodové a Terezy Hejmové.
Knihy pro děti ovládlo nakladatelství Baobab, jeho produkci patří první tři místa, přičemž nejlépe si vedl titul Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček s výraznými ilustracemi Chrudoše Valouška. V kategorii krásná literatura je pak nejkrásnější kniha Paci, paci, pacičky; prózu Václava Baumana graficky zpracoval Martin T. Pecina.
Do soutěže 53. ročníku Nejkrásnější české knihy roku bylo přihlášeno celkem 255 titulů. V každé kategorii soutěže jsou vždy vyhlašována první tři místa, to první je pak spojeno s finanční odměnou ve výši 50 tisíc korun. Oceněné tituly budou k vidění na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy, během festivalu Open House Praha a Pražské muzejní noci v Malé vile Památníku národního písemnictví nebo na festivalu malých nakladatelů Tabook v Táboře.

Přesýpání písků v MoMA
Josef Ledvina zahraničí únor 2020
Loni v říjnu se po další z řady expanzí otevřelo Muzeum moderního umění v New Yorku. Výstavní plochy se rozrostly o 30 %, a to především díky tomu, že do sebe muzeum inkorporovalo spodní patra sousedního rezidenčního mrakodrapu od Jeanna Nouvela. Nové prostory pojala MoMa jako...

Trochu psychologie, trošku horor a samozřejmě špína…
Josef Ledvina rozhovor březen 2020
Pohybuje se na rozhraní více světů. Jako současný umělec vystavuje, loni mu vyšla autorská kniha Auta, na přelomu osmdesátých a devadesátých let spoluvytvářel (nejen) vizuální identitu skupiny Bratrstvo. Živí se jako profesionální fotograf, v roce 2017 dostal cenu Czech Grand...

Samozřejmě nás to zajímá
Josef Ledvina rozhovor listopad 2019
S egyptologem Miroslavem Vernerem jsme se museli sejít dvakrát. Jeho dlouhé odpovědi často připomenou spíš pečlivě strukturovanou přednášku než výsledek debaty mezi zvědavými diletanty a povídavým specialistou. Témat jsme si připravili spoustu, došlo ale jen na některá z ...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?