Nejkrásnější knihy roku 2017

Josef Ledvina zprávy květen 2018

Praha – Po třiapadesáté byly v dubnu vyhlášeny výsledky soutěže Nejkrásnější české knihy roku. Uspěla kniha věnovaná reflexi cirkusu v české literatuře a výtvarném umění Cirkus pictus nebo próza Paci, paci, pacičky.

„Ve srovnání s finálním výběrem z předešlých ročníků nelze vysledovat žádný ostrý kvalitativní posun ani zcela nový trend. Patrná je však určitá generační výměna, kterou předešlé ročníky naznačily, a letošní ještě zvýraznil,“ okomentovala výsledky předsedkyně mezinárodní výtvarné komise Pavla Pauknerová. (Výtvarná komise rozhoduje o vítězích společně s komisí technickou, které předsedal Josef Sedláček.)

Celkově soutěži jako již tradičně dominují publikace tak či onak související s oblastí výtvarného umění. Hned u několika ze sedmi soutěžních kategorií to ale platí z definice: mezi „katalogy“ se tak umístila na prvním místě Magdalena Jetelová, nejkrásnější mezi „knihami o výtvarném umění“ je Svatopluk Klimeš. Pozoruhodně stojí za grafickou úpravou obou publikací dvojice Petr Bosák a Robert Jansa, v prvním případě ovšem ještě rozšířená o Adama Macháčka. Výhradně knihy z oblasti dějin a teorie umění najdeme ovšem i na prvních třech místech kategorie „odborné publikace“, to první obsadil zmíněný Cirkus pictus v grafické úpravě Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Knihy pro děti ovládlo nakladatelství Baobab, jeho produkci patří první tři místa, přičemž nejlépe si vedl titul Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček s výraznými ilustracemi Chrudoše Valouška. V kategorii krásná literatura je pak nejkrásnější kniha Paci, paci, pacičky; prózu Václava Baumana graficky zpracoval Martin T. Pecina.

Do soutěže 53. ročníku Nejkrásnější české knihy roku bylo přihlášeno celkem 255 titulů. V každé kategorii soutěže jsou vždy vyhlašována první tři místa, to první je pak spojeno s finanční odměnou ve výši 50 tisíc korun. Oceněné tituly budou k vidění na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy, během festivalu Open House Praha a Pražské muzejní noci v Malé vile Památníku národního písemnictví nebo na festivalu malých nakladatelů Tabook v Táboře.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné