Nejkrásnější loňské knihy

Josef Ledvina zprávy květen 2015

Praha – Na konci dubna byly vyhlášeny výsledky ceny Nejkrásnější české knihy roku 2014. Udílena je tradičně v sedmi kategoriích, v té věnované krásné literatuře nikdo vyznamenán nebyl. Dařilo se knihám věnovaným architektuře, které mezi publikacemi odbornými obsadily všechny tři příčky. První místo porota přiřkla anglickojazyčné knize 2 × 100 mil. m2 připravené kolektivem v čele s Martinem Hejlem k architektonickému bienále v Benátkách (ilustrace Alexey Klyuykov, Jan Šrámek; grafika Mikuláš Macháček, Linda Dostálková). Na druhé příčce se umístila kniha 1989 Diskuse 2014 (grafika Štěpán Malovec) a na třetím Sídliště Solidarita (grafika Adéla Svobodová).

Vůbec nejkrásnější loňskou knihou o výtvarném umění je podle poroty objemná kronika domácí umělecké scény Mezera, edičně připravená Lenkou Lindaurovou k 25. výročí založení Ceny Jindřicha Chalupeckého (grafická úprava Robert Jansa, Petr Bosák, Tereza Hejmová). „Trochu časopis a trochu encyklopedie. Mezera je divoká i přehledně uspořádaná. Nejspíš docela dobře odráží, co se dělo během posledních 25 let v životě Ceny Jindřicha Chalupeckého i v životě autorky knihy Lenky Lindaurové, která je v knize přítomná svým deníkem,“ čteme v hodnocení poroty.

Druhou nekrásnější knihou o výtvarném umění je monografií Vladimíra Kopeckého (grafická úprava Adam Macháček, Mikuláš Macháček-Studio Zetzetzet) následovaná Asociativním dějepisem umění Tomáše Pospiszyla (Petr Babák, Lukáš Kijonka-Laboratoř). Nejkrásnějším katalogem je ten věnovaný uměleckému projektu Kateřiny Šedé v Los Altos, za jehož grafikou stojí Adam Macháček, následovaný katalogem 26. Mezinárodního grafického bienále Brno (v širším kolektivu jeho grafických úpravců se rovněž objevuje Macháčkovo jméno) a katalogem k výstavě Jiřího Koláře Tanec v ruinách (grafická úprava opět Petr Bosák a Robert Jansa – 2014 Designers). Kniha Proč obrazy nepotřebují názvy (grafická úprava opět Štěpán Malovec) získala 2. místo v Ceně Svazu polygrafických podnikatelů, následovaná katalogem Otevři zahradu rajskou (grafické řešení Jana Vahalíková-Studio Marvil). První místo získala kniha věnovaná Bohumilu Hrabalovi (grafická úprava Luboš Drtina).

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné