Nemocnice podle Rozehnala

Josef Ledvina staveniště listopad 2013

Praha/Brno – Po výstavě věnované pražským zahrádkářským koloniím představuje Sál architektů na pražské Staroměstské radnici práci brněnského architekta Bedřicha Rozehnala (1902–1984). Výstavu připravil Útvar rozvoje hl. m. Prahy spolu s Muzeem města Brna.

Hlavním předmětem Rozehnalovy projekční i teoretické činnosti byla nemocniční architektura. Často velkoryse horizontálně rozložené objemy jeho nemocnic kombinují elegantní funkcionalistickou estetiku s vědeckým přístupem k nemocničnímu provozu a v těch nejzdařilejších případech i hledisko psychologického působení na pacienta. Jeho realizace – zmiňme alespoň léčebný ústav Dům útěchy na Žlutém kopci v Brně nebo nemocnici v Novém městě na Moravě – se staly svého druhu prototypem moderní nemocnice.

Bedřich Rozehnal absolvoval mezi lety 1922 a 1931 studium architektury na Vysokém učení technickém v Brně, kde byl také po válce jmenován profesorem. V letech 1935 až 1937 projektoval nemocniční zařízení pro zemský úřad v Brně, poté si založil vlastní projekční kancelář. Na začátku 60. let strávil po zmanipulovaném procesu dva roky ve vězení. V roce 1968 byl plně rehabilitován.

Projektovou dokumentaci a dobové fotografie staveb na výstavě doplňuje několik originálních předmětů z nemocničního prostředí. Vedle Rozehnalovy tvorby je v Sále architektů v samostatné sekci představena pražská nemocniční architektura, jejíž podobu na rozdíl od regionu jižní Moravy určovalo více odlišně založených osobností – Josef Havlíček, Vít Obrtel nebo dvojice František Čermák a Gustav Paul. Výstava probíhá od 14. listopadu do 30. března.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné