Nenuceně, přirozeně

Johanka Lomová editorial červen 2013

Věra Jirousová byla významnou postavou českého umění. Sdružovala kolem sebe umělce, kurátory i historiky umění. Nenuceně, přirozeně. Bývala tam, kde se něco dělo. Nenuceně, přirozeně. Nebrala si servítky a vždy říkala, co si myslí. Nenuceně, přirozeně.

Zemřela v únoru 2011. Na její počest inicioval umělec a kurátor Dušan Zahoranský založení ceny pro výtvarné kritiky, která ponese její jméno. Přípravy trvaly necelý rok, prvními vítězi se stali Tereza Jindrová a Ivan Mečl – na jedné straně mladá kritička, kterou porota pochválila za informační vyváženost a neemotivnost textu, na straně druhé svérázná postava pražské scény a životním postojem pankáč.

Ve stejný den jako předávání ceny se uskutečnila také valná hromada Uměleckohistorické společnosti. V rámci jejího dopoledního programu byly odsouhlaseny různé administrativní úkony. Projednalo se hospodaření, odsouhlasilo se téma – (Dějiny) umění a věda – pro V. Sjezd historiků umění, který se bude konat na podzim 2015, uděleny byly Cena Josefa Krásy (Aleši Mudrovi za knihu Ecce panis angelorum) a Cena UHS (Haně Seifertové za celoživotní přínos oboru). Jediným výraznějším vzrušením bylo vystoupení studentek Filozofické fakulty Univerzity Karlovy s výzvou k založení sekce mladých historiků umění. Sekce nakonec vznikla. Před tím, než se tak stalo, proběhla krátká diskuse – neřešila náplň činnosti sekce mladých, jen procedurální záležitosti. Před promýšlením náplně dostala přednost otázka, zda budou mladí historici výborem, nebo podvýborem. Prostor pro polemiku se otevřel až v odpolední části programu. Tématem diskuse byla shodou okolností opět současná výtvarná kritika.

O tomto žánru dnes nediskutují jen historici umění. Je důležitý především pro umělce samotné, jak se ukazuje nejen v různých debatách, ale také samotným faktem, že Cenu Věry Jirousové inicioval právě Dušan Zahoranský. Bez „umění rozlišovat a posuzovat“ se neobejdeme a všechny příležitosti k jejímu tříbení jsou proto vítané.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné