Noci v muzeích

Johanka Lomová zprávy červen 2012

Brno/Ostrava – V pátek 18. května, na Mezinárodní den muzeí, začal osmý ročník festivalu Muzejních nocí. Mezi prvními se do něj o víkendu zapojily Brno, Ostrava a řada menších měst. Patrný byl velký zájem veřejnosti, a to i přesto, že některé instituce zavedly vstupné. Celorepubliková akce pomyslně vyvrcholí 9. června devátým ročníkem pražské muzejní noci.

Oproti loňskému roku upustili v Brně od celkového sčítání návštěvníků, meziroční srovnání proto není jednoduché. 145 tisíc vstupů do všech institucí v roce 2011 letos vystřídalo 29 tisíc zájemců v objektech Moravské galerie. „S průběhem letošní Brněnské muzejní noci jsme spokojeni. Návštěvníků k nám mířilo mnoho, takřka celou noc bylo ve všech našich třech budovách v centru Brna plno, ne ovšem úplně přeplněno jako v minulých letech. Nejvíce lidí navštívilo Místodržitelský palác, kde stáli vytrvale ve frontách na vstup do výstavy Colorito, ve vestibulu děti vyráběly karnevalové masky a děti i dospělí se nechávali fotit v historických kostýmech,“ říká tisková mluvčí galerie Martina Vašková.

V Ostravě se nočních akcí zúčastnilo celkem 31 institucí, tedy o šest více než v roce 2011, a jejich brány překročilo 21,5 tisíce lidí. Na rozdíl od Brna, kde některé galerie vybíraly snížené či dobrovolné vstupné, se ostravská muzea držela strategie volného vstupu. „Největší návštěvnický zájem zaznamenaly, jak již je tradicí, technicky zaměřené organizace – Hasičské muzeum města Ostravy, Dílny Dopravního podniku Ostrava, Důl Michal, Dolní oblast Vítkovic,“ vypočítává koordinátorka festivalu Jana Šrubařová a dodává, že do budoucna organizátoři uvažují o zavedení rezervací, jež by měly omezit čekání ve frontách.

Některé instituce pro návštěvníky navíc připravují tematicky zacílené programy. Zatímco v Brně každá doprovodná akce odrážela aktuální výstavu v tom kterém objektu, v Hradci Králové, kde se muzejní noc konala v pátek 25. května, nabídli divákům pohled do pravěku. „Návštěvníci uvidí například módní přehlídku prezentující oděvy napříč pravěkem,“ vysvětlovala Naděžda Machková Prajzová, ředitelka Muzea východních Čech. V Hodoníně zvolili námět pohádky a regionální téma sklářství a bižuterie ovládlo Jablonecká muzea.

Letošního festivalu muzejních nocí se oficiálně účastní 140 českých měst a 270 institucí. Muzejní noc je mladý fenomén, který se od konce 90. let rozšířil z Berlína do celého světa. Snížené vstupné, možnost zhlédnout více výstav najednou i doprovodný program každoročně přivádějí do jinak často nepříliš navštěvovaných muzeí davy zvědavců. Během muzejní noci se galerie a muzea proměňují v živé organismy a místa setkávání s historií i vědou. Událost je zároveň jednou z možností, jak oživit centra měst a jejich veřejný prostor.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné