Noví kurátoři v Morgalu

Josef Ledvina zprávy červenec 2014

Brno – Moravská galerie obměnila svůj kurátorský sbor. Z pozice řadového kurátora a vedoucího Národního metodického centra pro prezentaci a recepci výtvarné a vizuální kultury v muzejním kontextu (CENS) povýšil do funkce šéfkurátora Ondřej Chrobák. V jeho gesci bude koordinace odborných pracovníků, především kurátorů jednotlivých sbírkových fondů, a rovněž příprava celkového dramaturgického plánu galerie. V půli června pak kurátorský sbor rozšířila Lada Hubatová-Vacková. Zatím zde působí na minimální desetiprocentní úvazek, od října počítá galerie s jeho navýšením. Ve své činnosti se zaměří na užité umění.

Ondřej Chrobák absolvoval studium dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poté pracoval jako kurátor sbírky kresby a grafiky v Národní galerii a jako šéfkurátor v Galerii středočeského kraje. Je jedním ze zakladatelů průkopnické galerie Display (dnes jedna z komponent iniciativy Tranzitdisplay). V průběhu své dosavadní kariéry kurátorsky připravil množství výstavních projektů různého rozsahu. Aktuálně je podepsán pod výstavou Vítej doma, příteli! v brněnské Richard Adam Gallery či přehlídkou nejnovější tvorby Petra Kvíčaly ve White Gallery v Osíku u Litomyšle. Kurátoroval stálou expozici českého moderního umění v Galerii výtvarného umění v Chebu a před tím v době svého tamního působení expozici Galerie středočeského kraje. Věnuje se rovněž kritické reflexi domácí kurátorské praxe, v poslední době také (spolu s Tomášem Svobodou) prostřednictvím humorně laděného blogu Ach jo, šéfkurátore! Pro čtenáře Art+Antiques píše již sedmým rokem, číslo co číslo, Manuál pro milovníky současného umění.

Lada Hubatová-Vacková vystudovala dějiny umění na Masarykově univerzitě v Brně, kde také na přelomu tisíciletí několik let pedagogicky působila. Od roku 2006 přednáší na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Ve své odborné činnosti se specializuje na dějiny designu a dekorativního umění 19. a 20. století. Pro Moravskou galerii předloni kurátorovala velmi kladně hodnocenou výstavu na téma experimentů v dekorativním umění přelomu 19. a 20. století Po stopách moderny – Tiché revoluce uvnitř ornamentu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné