Noví mistři

Josef Ledvina zprávy červenec 2015

Praha/Brno – Akademie výtvarných umění v Praze vyhlásila v červnu výsledky výběrových řízení na posty vedoucích tří svých ateliérů. Rektor Tomáš Vaněk respektoval doporučení výběrových komisí. Pozici vedoucího Ateliéru malířství III nakonec obhájil Michael Rittstein, když se v druhém kole rozhodovalo mezi ním a duem umělec-teoretik Evžen Šimera a Václav Janoščík. Stejně tak zůstal ve funkci dlouholetý vedoucí Ateliéru architektonické tvorby Emil Přikryl. Potvrzen byl ve funkci hned v prvním kole. Změny se naopak po čtvrtstoletí dočkal Ateliér figurálního sochařství a medaile. Z jeho čela odchází v 79 letech Jan Hendrych a na jeho místo nastupuje devětačtyřicetiletý Vojtěch Míča, někdejší asistent Ateliéru sochařství II; oddělení medaile nadále povede Milada Othová.

Výběrová řízení na AVU se rovněž týkala dvou pozic na Katedře teorie a dějin umění. Teorii médií a umění tu bude nově vyučovat absolvent doktorského studijního programu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Václav Janoščík. (V pozici nahrazuje Tomáše Dvořáka, který odchází na Katedru fotografie na FAMU.) Pedagoga předmětu Dějiny umění od doby nejstarší do konce 18. století komise nevybrala. Výuku zajistí stávající pedagogický sbor katedry na základě nové koncepce.

Současná série výběrových řízení je již několikátá po nástupu Tomáše Vaňka do funkce rektora. V rámci té předchozí vzbudil největší rozruch odchod bývalého rektora AVU Milana Knížáka z pozice vedoucího Ateliéru intermediální tvorby I, který založil a dvacet pět let vedl.

Výběrová řízení rovněž proběhla na brněnské Fakultě výtvarného umění. Klíčová je zejména změna v čele Ateliéru intermédií. Po sedmnácti letech působení na FAVU odchází do důchodu Václav Stratil, v pozici jej nahrazuje letos třicetiletý Pavel Sterec. Novinkou na škole bude od dalšího akademického roku samostatný Ateliér fotografie, v jehož čele stane šestatřicetiletý Ivars Gravlejs. Výuku fotografie tu předtím napříč ateliéry zajišťovala Irena Armutidisová. Matěj Smetana pak vytvoří v roli asistenta tandem s Barborou Klímovou v Ateliéru environmentu a nakonec asistentem Zdeňka Zdařila v Ateliéru produktového designu se stane Jakub Novák.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné